Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Žirečtí v Krakonošově

Autor: Mgr. Olga Hylmarová

Že děti ze Žirče vyjíždějí každým rokem do Krakonošova království, to už je tradicí. Letos vyměnily penzion Labe ve Špindlerově Mlýně za Medvědí boudu, která je posazena na překrásné louce s krásným výhledem na panorama Krkonoš. Poslední medvěd se v Krkonoších objevil sice ve 14. století, ale naše děti stejně pozorovaly a naslouchaly, zda se nějaký neukáže. Sice bez úspěchu, ale za pomoci věrné přítelkyně Krakonoše sojky a jeho samého zažily spoustu dobrodružství.

Každou noc sojka rozdávala drobné sladkosti těm dětem, které se pilně učily a plnily úkoly zadané Krakonošem. Úkoly nacházely každé ráno v dopise od pána hor. Byly sice mazaně schované (ve vitríně lednice, na zádech číšníka…), ale vždy se je podařilo vypátrat. Je zajímavé, že vždy byli odměněni všichni. Buď jim Krakonoš nadržoval, nebo si to všichni opravdu zasloužili. Kdo ví ?

Všichni si museli pořádně namastit svaly, aby byli schopni zvládat turistické vycházky: na Davidovy boudy, Brádlerovy boudy, Martinovku, na hranice s Polskem, do Špindlerova Mlýna a na Špindlerovku. Krakonoš si pro ně připravil i náročné odpoledne v podobě různých záludných otázek z přírodovědy, orientace v okolí, turistických značek i pokynů Krkonošského národního parku spojených s pohybovými soutěžemi.

Děti se moc snažily, a tak je odměna neminula. Ve Špindlerově Mlýně se byly „vycachtat“ v bazénu Vojenské zotavovny Bedřichov. No a že si to užily. Plavaly v protiproudu, jezdily na tobogánu, byly ve vířivce. Také si pochutnaly na výborné zmrzlině a ještě zvládly pětikilometrový pochod ze Špindlerovy boudy. Dokázaly sobě i Krakonošovi, že nejsou žádné bábovky.

Celý týden nás provázelo krásné slunečné počasí a skvělá péče personálu Medvědí boudy. Ke snídani švédské stoly s napečenými křupavými houstičkami, babiččinými borůvkovými knedlíky a mnohými dalšími dobrůtkami. Však se mnohým pěkně zvětšila bříška.

Všechno má svůj konec a my jsme zase ve školních lavicích, abychom dokončili úspěšně školní rok, dostali všichni pěkné vysvědčení a pak:„ HURÁ NA PRÁZDNINY!“

Zde si na videu můžete prohlédnout, jak se děti měly.


Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko