Svět Boženy Němcové

Mgr. Jana Hronešová
Městská knihovna Slavoj přichází každý rok se zajímavou soutěží. Letos se téma dotklo spisovatelky, která je v našem povědomí spojena hlavně s báchorkami, pohádkami a povídkami. Každého určitě napadlo jediné jméno – Božena Němcová. Úkolem bylo zachytit místa jejího života, osoby z jejího okolí, nebo postavy jejích knih. Techniku si mohli soutěžící vybrat sami, ale barvy už ne. Obrázky totiž musely být černobílé. Rozhodovala tu samozřejmě zručnost, volba správného pracovního náčiní, ale také nápad, který by odlišil právě vaši práci od těch ostatních. Možná se nám podařilo skloubit vše dohromady, protože porotu zaujaly tři příspěvky. Ve věkové kategorii 13 – 16 let se umístila na 2. místě Veronika Klustová. Zachytila Boženu Němcovou jako Barunku, sochu stojící před muzeem v České Skalici. Celé dílo mělo podobu poštovní známky. Ve stejné kategorii získala Čestné uznání Anna Novotná, která zasadila portrét spisovatelky do medailonku. Obě dívky tvořily pod vedením p. učitelky A. Sedliské. Neztratila se ani kolektivní práce žáků ze 4.A., odměněná Zvláštní cenou. Děti vytvořily za pomocí černé a bílé pastelky album obrázků zachycujících pohádkové postavy, obyčejné lidi z povídek, místa z Ratibořic, znaky měst a obcí spojených s autorčiným životem, ale i její rodinu a přátele. V krajském kole soutěže pak album čtvrťáků dostalo stejnou cenu a je vystaveno v Krajské knihovně Hradce Králové.
Všem oceněným blahopřejeme!

Foto zde.