Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Sochy vyprávějí příběhy

Autorka: Natálie Jiranová (9. A)
V pátek 9. prosince se žáci 2. stupně ZŠ Strž zúčastnili zajímavé přednášky o vesnici Tengenenge v Zimbabwe.
Byla založena v šedesátých letech minulého století a dnes v ní žije více jak 250 kamenosochařů a dalších 700 jejich příbuzných.  Jak jsme se dozvěděli, ve vesnici dříve žilo mnoho dětí, kterým se dostalo jen základního vzdělání a některým ani to ne. Dnes je vše jinak. Od roku 2011 působí v České republice Klub přátel Tengenenge, který pomáhá nejmladším z této komunity a stará se o jejich vzdělávání. Když před lety dostaly děti pastelky, začaly je jíst, protože je vůbec neznaly a myslely si, že jsou k jídlu. V současnosti je situace úplně jiná. Ve vesnici funguje školka, kde se učí angličtina a základy dalších předmětů, aby mohly navštěvovat školu vzdálenou 9 km. Podařilo se zajistit plat učitelky, opravit budovu školky, vybavit děvčata a chlapce učebnicemi a dalšími pomůckami. Mezi žáčky je nadějný matematik i fanoušci kopané. Děti z okolí chodí hrát do Tengenenge fotbalové zápasy. Hlavním zdrojem příjmu celé komunity jsou však nadále peníze za prodej soch. Ty si můžete prohlédnout a zakoupit i v naší zoologické zahradě. Teď už pro nás nejsou jen kusem kamene, ale víme, že za každou z nich se skrývá příběh sochaře a jeho rodiny.
Jsme rádi, že jsme také mohli pomoci. Uspořádali jsme sbírku obuvi a látkových batohů. Také jsme vyrobili drobné dárky, které se prodávaly na vánočních trzích v ZOO, a výtěžek jsme zaslali na účet Klubu přátel Tengenenge. Podařilo se nám získat 2.081,- korun, 58 párů bot a 23 batohů. Všem dárcům děkujeme. V pomoci budeme nadále pokračovat. Žáci 8. A se rozhodli, že si společně jednu ze soch zakoupí, a pro děti z Tengenenge sbíráme trička a kotníkovou obuv.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko