Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Sledovali jsme letecké záchranáře v akci. A hned několikrát!

Autorka: Mgr. Jarmila Machková
 

Blíží se konec školního roku a s ním i konec projektu "Umíme pomoci", kdy se třeťáci učili poskytovat první pomoc. Protože se celou dobu snažili, zasloužili si odměnu. Proto se ve středu 10. května obě třetí třídy vydaly na exkurzi do Hradce Králové. Cílem byla Letecká záchranná služba Královéhradeckého kraje.

Hned po příchodu do areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové jsme slyšeli a pak hned i viděli, jak se záchranný vrtulník odlepuje od země a míří pryč. Po chvilce jsme se dozvěděli, že letěl zasahovat. Využili jsme čas, než se vrátí, snědli svačiny a vydali se na procházku podél Labe. Přišel čas, kdy se měli záchranáři vracet. Pospíchali jsme kolem nemocničních pavilonů, abychom našli místo s nejlepším výhledem na heliport. Viděli jsme, jak zde vrtulník přistává. Chvíli jsme si povídali o pohotovosti a práci záchranářů, pak jsme se znovu vydali na stanoviště letecké záchranky. Viděli jsme vrtulník přelétat zpět na své stanoviště a už jsme se moc těšili, až si ho prohlédneme.  Úsměvy ve tváři nám však  ztuhly, když jsme viděli, že opět vzlétá, přistává na heliportu a ... mizí v dáli. Další zásah! Čas bohužel kvapil a my se začali chystat na cestu domů. Škoda! Ale lidské životy a zdraví jsou důležitější  než naše exkurze.

Jaké ale bylo naše překvapení, když se žlutomodrý stroj zakrátko opět objevil na obloze a sedl na heliport. Z dálky jsme tentokrát viděli i předávání pacienta a opětovný návrat stroje zpět na základnu. Rozhodnutí bylo rychlé! Sice se domů vrátíme později, než jsme plánovali, ale riskneme to. Rychle zpět! Na letecké záchrance na nás čekala nejenom helikoptéra, ale i MUDr.  Libor Seneta, lékař Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje. Všichni jsme pozorně poslouchali, co nám říkal o své práci. Odpovídal i na naše všetečné dotazy. Mohli jsme také nahlédnout do vrtulníku, jehož několik vzletů a přistání jsme mohli sledovat na vlastní oči.

Neočekávaným bonusem a překvapením pro všechny byla prohlídka bílé helikoptéry, která stála opodál. Ta však záchranářům nepatřila. Uhodnete, koho přepravuje?

FOTO zde.

(Kdo odpověděl, že prezidenta, získává bod.)

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko