Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Městská policie v Žirči

Autorka: Mgr. Olga Hylmarová
Velké překvapení čekalo ráno osmého února žirečské školáky, když jsem jim oznámila, že k nám přijede městská policie. Někteří začali zpytovat své svědomí, proč asi. Chvilku jsem je nechala na pochybách, ale ne dlouho. Vysvětlila jsem jim důvod jejich návštěvy.  Strážníci p. Štípek a p. Šolc přijedou s ukázkou první pomoci.
Všichni jsme je přivítali a čekali, co se bude dít. Nejdříve strážníci zjišťovali, zda už žáci mají nějaké zkušenosti s poskytováním první pomoci a nějaké znalosti z tohoto oboru. Ti se nedali zahanbit a správně odpovídali na otázky ohledně důležitých telefonních čísel a záchranného integrovaného systému.
A pak to přišlo. Na figuríně, kterou pojmenovali Bob, žákům předvedli masáž srdce a umělé dýchání z úst do úst ve správné frekvenci. Pomáhá jim při tom rytmus písničky, kterou dobře známe, Pec nám spadla. Všichni si zkusili oživování a uvědomili si i to, jak je to důležitá a fyzicky náročná činnost.
Další část tvořily dotazy žáků na ošetření různých zranění (popálenin, uštknutí hadem, tonutí, poranění páteře, zranění hlavy s otřesem mozku aj). Velice pěkná byla ukázka fixace poraněného ramene, což se nám může stát v terénu, kdy s sebou nemáme žádný obvazový materiál. Tentokrát byla provedena pomocí dětské mikiny.
Další důležitou složkou byla ukázka ošetření krvácení pomocí tlakového obvazu. Žákům strážníci předvedli, jak takový obvaz vytvořit a jak správně ránu ošetřit, zavolat pomoc a uklidňovat zraněného.
Na závěr si žáci vyzkoušeli práci s obvazovým materiálem. Vytvořili skupinky a strážníci jim pomáhali s obvazováním různých zranění a dalším transportem zraněných, včetně správného zabalení zraněného do ochranné folie proti prochladnutí.
Žáky ukázka první pomoci opravdu zaujala. Dokázali se vžít do role záchranářů, kladli strážníkům zajímavé otázky a oni s nimi měli velkou trpělivost a na vše jim vždy odpověděli a vše předvedli.
Moc děkuji oběma strážníkům za velmi vydařené dopoledne. Dokázali se přizpůsobit věku dětí a seznámit je s první pomocí tak, že si tyto základy budou určitě pamatovat, což bylo cílem tohoto našeho setkání.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko