Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Jak hledali druháci nejstarší knihu v domácí knihovničce ...

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Na konci 1. třídy se několik žáků zapojilo do soutěže, kterou vyhlásila knihovna Slavoj. Tématem bylo nějakým způsobem zachytit, popsat, nakreslit nebo zdokumentovat hledání nejstarší knihy v rodině.
Dvanáct dobrovolníků spolu se svými rodiči ,,prošmejdilo" pokojíčky, ložnice, sklepy i půdy. Výsledek byl pozoruhodný. V rukou hledajících se objevily staré romány, sbírky básní i historická kuchařka. S každou knihou pak vyplul na povrch i příběh, který vyprávěl vždy něco zajímavého. A tak jsme se dozvěděli, že všechny knihy patřily prarodičům, někdy dokonce i praprarodičům. Doma z nich četli,  protože knížky byly součástí povinné četby, nebo si je schovávali, aby měli kompletní sbírku od slavného autora. Podle kuchařky zase vaří a peče již třetí generace hospodyněk této rodiny. Z dětských říkadel předčítala dokonce maminka jednomu z našich žáků, když byl malý. Některé knihy stály v poličce, jiné odpočívaly v krabicích, protože je nikdo dnes už neotvírá. Všechny poklady spojuje ale jedna věc - dospělí k nim mají citový vztah a ke každému se váže nějaká vzpomínka. Proto nedokážou tyto staré, ohmatané, kolikrát i nevzhledné a poškozené knížky vyhodit. A ta jména: B. Němcová, J. Arbes, K. J. Erben, K. V. Rais, A. Dumas, E. Hemingway ... . Pomyslnou vítězkou se stala malá nenápadná knížka od J. Arbese s názvem MINIATURY, vydaná r. 1886, kterou přinesl Ondra Zajíc.
Během letošního podzimu pak obdržely všechny děti v knihovně ocenění a velmi pěkné dárky. Fotografie žáků s knížkou i s popisem hledání jsou součástí výstavy v galerii V. Čtvrtka v jičínské knihovně.
Fotky jsou také součástí naší fotogalerie.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko