Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Hallloween v žirečské škole

Autorka: Pavlína Martin
Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu, kde se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ („Koledu, nebo vám něco provedu!“) My v Žirči jsme si tento svátek oslavili po celý měsíc říjen a ukončili ho netradičně, a to přespáním ve škole.
Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně. Naše děti si nejprve nakreslily návrh, jak by jejich dýně měla vypadat. Poté je vydlabaly a ozdobily školu. To vše už v druhé polovině měsíce, abychom se z nich mohli radovat po delší dobu.
Anglicky se těmto vyřezaným dýním říká „jack-o’-lantern.“
Při odpoledních hodinách školní družiny si děti mohly vyrobit další halloweenské drobnosti, které nám zdobily školu ve strašidelném motivu. Pavučiny z plastikových tašek, papírové pavouky, obrovské duchy, nebo netopýry z toaletních roliček. To vše si děti moc užily.
 V  odpoledních hodinách 30. 10. náš Halloween vyvrcholil.  Děti připravily tělocvičnu, kterou jsme proměnili ve strašidelnou jídelnu. Ubrusy s pavučinami, světélka, svíčky, ale hlavně …… spousta úžasných dobrot připravených našimi rodiči. Od melounu vypadajícího jako mozek, popkornové pařáty, párečkové mumie, po vynikající domácí buchty, muffiny a koláče k snídani.
Večer začal společnou večeří všech zúčastněných strašidel a strašidýlek. Všichni si užili společenské hry a písničky se strašidelným nádechem.
I přes velice větrné počasí, se nám podařila uskutečnit stezka odvahy, kdy děti po jednom či ve dvojicích, prošli trasu v temném parku, vyznačenou svíčkami. Všichni byli moc stateční a na konci stezky se vlastnoručně podepsali na náš Halloweenský arch, který nám dnes důstojně visí ve škole.
Nesmíme opomenout, že všechna strašidla, šašci, vlkodlaci, duchové, piráti a čarodějnice se utkali v soutěži o nejlepší kostým. A protože porota měla velice těžké rozhodování, nakonec se stali vítězi všichni. Celý večer byl velice povedený, plný legrace, smíchu a zábavy, že to naše malá strašidla dočista unavilo. Po vyčištění krvavých kusadel a upířích zubů, jsme se zachumlali do pelíšků, a při poslechu ještě jedné tajemné pohádky, všichni usnuli.
Po bohaté ranní snídaní jsme navštívili místní školku.  Halloween 2017 jsme ukončili filmem o strašidlech z vikýře. 
Foto zde.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko