Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Dopravní soutěž mladých cyklistů

Autor: Mgr. Leona Vágnerová
V letošním školním roce jsme se opět zúčastnili cyklistické soutěže, kterou pořádala organizace BESIP. Cyklistická soutěž se konala v DDM Jednička a na dětském dopravním hřišti. V oblastním kole naši školu reprezentovala dvě čtyřčlenná družstva, a to žáci mladší a starší kategorie. Soutěžilo se ve čtyřech nelehkých disciplinách dle časového rozpisu. Soutěž naši žáci zahájili praktickými záchranářskými pracemi, kdy bylo nutné ošetřit několik zraněných a ústně zodpovědět otázky o poskytování první pomoci. Následovala časově omezená jízda na dopravním hřišti. Během 5 minut cyklisté museli získat na šesti kontrolách zápis do své průkazky. Pod dohledem městské a dopravní policie soutěžící jezdili dle pravidel silničního provozu. Své znalosti děti také musely prokázat v písemném dopravním testu. Poslední soutěžní disciplínou byla jízda zručnosti. Překonáním různých překážek, např. přenášení míčku, jízda po šikmém prkně, jízda v kruhu (tzv. káča), jízda v koridoru a v trychtýři, projetí brankou mezi kužely, dvě slalomové dráhy a předpisové zastavení na metě bez kolize bylo pro mladší cyklisty náročné. Avšak někteří starší zkušení cyklisté si tuto jízdu velmi užívali.
Za snahu a zodpovědný přístup k reprezentaci školy si obě družstva zaslouží velkou pochvalu. Obrovským překvapením však bylo výsledné vyhodnocení. Žáci mladší kategorie se umístili na prvním místě a postoupili do krajského kola, které se konalo v Náchodě ve dnech 30. a 31. května na dětském dopravním hřišti. Pokračováním byla ještě pátá soutěžní disciplína ve Sněžném v Orlických horách. Po oba dva dny si soutěžící opět procvičili a zkusili, jaké to je být v dopravním provozu pod dohledem těch nejzkušenějších a dokázali vyřešit a vyhodnotit mnoho dopravních situací. Všem soutěžícím přejeme, aby získané vědomosti dokázali uplatnit v běžném životě.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko