Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

9. A a 7. B se ocitly v přísně střeženém prostoru

Autorky: Aneta Sováková (9. A), Vlasta Mertlíková

Dne 20. 6. jsme vyrazili na školní výlet. Naším hlavním cílem byla 21. základna taktického letectva Čáslav. Exkurzi jsme zahájili v hangáru údržby a oprav letecké techniky, kde jsme si prohlédli stíhací letadla a jejich součásti. Poté jsme navštívili stanici biologické ochrany letiště. Dozvěděli jsme se, že místní dravci slouží k zaplašování a lovu nežádoucí drobné zvěře a ptactva v okolí letiště. Pak jsme se přesunuli k dráze, abychom viděli start letounu. Místní hasiči se postarali o příjemné osvěžení i pobavení. Osvěžující sprcha nám všem v horkém počasí přišla vhod a navíc: nejmokřejší byla paní učitelka. Po areálu jsme se pohybovali autobusem, ale i tak jsme si stačili prohlédnou vystavená letadla, která jsou součástí místního muzea. Cestou k budově vnitřního muzea jsme se lekli, že jsme zpět u naší školy. Zdejší jídelna totiž vypadala velmi podobně. Že by stejný architekt?  Pro všechny byla asi největším zážitkem návštěva simulátoru letounu L-159. Mnoho z nás si mohlo vyzkoušet, jaké to je prohánět se po obloze. Prozkoumali jsme nejen okolí Čáslavi, ale i Královédvorsko a Trutnovsko. Asi nejzajímavější byl průlet nad naším městem, rychlý výlet do Krkonoš i (nezákonný) přelet na polskou stranu. K žádnému mezinárodnímu incidentu naštěstí nedošlo, a tak si mladí "piloti" mohli vyzkoušet  přistání na mateřském letišti v Čáslavi. Nutno s obdivem říci, že byli úspěšní. Všechny simulované lety i přistání se totiž obešly bez karambolů.  
Po prohlídce letiště náš výlet pokračoval do Kutné Hory, kde jsme navštívili chrám sv. Barbory. Tato nádherná gotická stavba je od roku 1995 zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Díky rozsáhlému výkladu naší průvodkyně jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o této budově. Okolo ní byla krásná zahrada se spoustou stinných zákoutí, kterou jsme měli možnost si prohlédnout také z výšky, z balkónu kostela.
Protože vedro bylo opravdu nesnesitelné, nechyběl ani krátký čas na osvěžení zmrzlinou, nanukem či studeným nápojem. Někteří dali přednost palačince nebo  hamburgeru. K tomu všemu nám na náměstí zahráli na klavír nadaní (a nutno si přiznat i méně nadaní) členové naší skupiny.
 Do Dvora Králové jsme se vrátili všichni v pořádku.
 

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko