Vodácký kurz ZŠ Strž

Autoři: Mgr. Vratislav Kacetl, Mgr. Jan Zorád
Pro třídy 9. ročníku bývá vodácký kurz zážitkem symbolizujícím ukončení povinné školní docházky. V posledních letech se nám stávalo, že jsme se na kurzech úplně nesetkali s počasím, které bychom si přáli. Letošním ročníkem jsme to však prolomili a vše nám vyšlo na jedničku! Opět jsme zvolili trasu na řece Vltavě, která je pro všechny vodáky osvědčenou variantou.
Už cesta vlakem do Vyššího Brodu odkud jsme startovali ukázala, že se kurz ponese v pohodové atmosféře. Žáci ve vlaku hráli karty, poslouchali hudbu nebo spali. Po příjezdu na místo bylo potřeba trochu potrénovat spolupráci při stavění stanů, ale hlavně si pod vedením instruktora vyzkoušet základní úkony pro ovládání lodi. Čekalo nás celkem 70 km na řece s 10 sjízdnými jezy. Naše zastávky s noclehy byly rozděleny na trase na místech Vyšší Brod, kemp Branná, Český Krumlov, Zlatá Koruna a Boršov. Každý úsek má svá specifika ve své sjízdnosti i přírodním prostředí. První 3 jezy byly pro většinu vodáků zrádné a mnoho z nich tak mohlo poprvé zakusit, jak chutná Vltava. Drobné šrámy jsme vydezinfikovali a mohlo se pokračovat dál. V dalším úseku jsme sjížděli 2 jezy, kde nás to už tolik nezaskočilo. V kempu Nové Spolí nás čekala další noc, ale ještě před ní jsme si nemohli nechat ujít krásnou procházku po Českém Krumlově. Podívali jsme se na otočné divadlo, zámeckou zahradu, náměstí a stihli jsme i dvě vyhlídky. Na dalším úseku v Českém Krumlově je hned 5 jezů, mezi kterými je také nevyzpytatelný jez „U Liry“, kde se často koupe i zkušený vodák. Někdo suchou nohou někdo mokrou nohou, ale všichni jsme nakonec bez zranění překonali tento jez a pokračovalo se přes krumlovské jezy až do kempu Zlatá Koruna. Protože jsme měli všechny jezy překonané, došlo také na tradiční „Pasování na vodáka“, které symbolicky probíhá u břehu řeky. Vodák poklekne, pádlem je pasován a samozřejmě ochutná Vltavu. Poslední úsek do Boršova je bez jezů, zato se zajímavou zastávkou U Rohana a jeho vyhlášené placky. V Boršovském kempu se s námi rozloučil instruktor, odevzdali jsme vodáckou výbavu a s příjemnou únavou se těšili do svých pohodlných postelí. Všechny večery nás doprovázel oheň, který je vždy symbolem dobré nálady. Ve volných chvílích se žáci věnovali rekreačnímu sportu „nasuchu“, zejména frisbee, došlo také na závody ve spacáku a spacákový skok daleký i vysoký. Měli jsme možnost vyzkoušet si také jízdu v kajaku a na paddleboardu, což jsme samozřejmě rádi využili!
Na zpáteční cestě jsme si vyzkoušeli i tradiční vodáckou disciplínu - stání na jedné noze, která ani není naše, je to jízda v přeplněném vlaku. Po adrenalinovém zážitku jsme se v Budějovicích usadili do vlaku na svá místa a již v klidu směřovali domů do Dvora, kde nás čekaly dobroty od maminek a pohodlí domova.
Jsme rádi, že se kurz vydařil a všichni účastníci byli spokojeni. Děkujeme tímto všem rodičům, kteří umožnili svým dětem zažít tento nevšední zážitek a věříme, že se někteří na Vltavu znovu vrátí.