Profil školy

Základní škola Strž byla slavnostně otevřena 4. září 1995, jedná se tedy o nejmladší základní školu ve Dvoře Králové nad Labem. Naše škola sdružuje úplnou základní školu s 9 ročníky, vždy s jednou či dvěma třídami v ročníku, včetně odloučeného pracoviště s 1. - 5. ročníkem v Žirči, školní družinu na obou pracovištích a školní jídelnu v budově školy.

Škola svým zevnějškem tvoří výraznou dominantu severozápadní části města. Celý komplex vychází z propracovaného architektonického návrhu ing. arch. Misíka, který společně s provedením od firmy BAK Trutnov zajišťuje optimální podmínky pro výuku i odpočinek při přestávkách.

Komplex školy zahrnuje hlavní budovu, kuchyňský trakt s jídelnou a tělocvičnu. Při výstavbě školy byl kladen důraz na bezbariérový přístup do všech prostor a budova je pro tyto účely také vybavena výtahem. Kromě toho je v každém patře oddělené sociální zařízení pro vozíčkáře.

V suterénu hlavní budovy jsou šatny, dílna školníka a technické prostory. V přízemí jsou dvě učebny se společným kabinetem, dvě místnosti družiny, školní dílny a cvičná kuchyň. V prvním patře jsou čtyři učebny s vlastními kabinety, místnost družiny, počítačová učebna s kabinetem, jazyková učebna, knihovna a sklad učebnic. Ve druhém patře se nachází ředitelna, sborovna a kancelář, čtyři učebny a tři kabinety a ve třetím patře čtyři učebny, jazyková učebna, učebna ručních prací a čtyři kabinety. V každém patře je oddělené sociální zařízení pro žáky.

Průchod do kuchyňského traktu z hlavní budovy je spojovací chodbou v přízemí a v prvním patře. V přízemí kuchyňského traktu je byt školníka, fotokomora, dvě šatny a kabinet tělesné výchovy. V prvním patře je školní kuchyň s výdejnou jídla a jídelnou.

Budova školy