Sedmáci se vrátili do středověku

Autor: Karel Krčmář (7. A)

Ráno jsme vyrazili k DDM, kde se konalo Putování historií (1). Začínali jsme na stanovišti pana Jiřičky, který nás provedl historií některých hradů a tajných chodeb. Druhé stanoviště vyprávělo o tom, jak se vyvíjel obchod, o kupcích, o vzniku mincí, erbech a rytířích. „Na slovíčko mušketýre“ - to bylo třetí stanoviště. Tam jsme se dozvěděli něco málo o třicetileté válce, mušketách a dalších zbraních. Na dalším stanovišti jsme vyplňovali tři historické testíky (2). Poté jsme šli na poslední a také nejzajímavější stanoviště, kde jsme se dozvěděli, jak se oblékal kupec a jak rytíři. Měli jsme možnost si  vyzkoušet  brnění. Šermíři  navlékli Jirku do kroužkového brnění, dokonce dostal meč a  štít. Mne oblékli do plátové zbroje a helmy. Nakonec na mně ukázali pevnost střehu tím, že do mě kopli (3). Vlastně ne do mě, ale do brnění, které jsem měl na sobě. Naše výkony spolužáci ocenili potleskem.(4)
 (5)

Pár poznámek od paní učitelky:
(1) Tuto zajímavou akci u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel uspořádal ve čtvrtek 16. dubna dvorský Dům dětí a mládeže Jednička.
(2) Žáci se na počátku tohoto úkolu obávali, rozhodně nám však neudělali ostudu a obstáli na výbornou.
(3) Děti si vyzkoušely nejen výstroj a výzbroj, ale (k úleku paní učitelky) i některé prvky boje. Naštěstí se brnění osvědčilo a vše se obešlo  bez sebemenšího zranění. (A tak si paní učitelka mohla setřít orosené čelo a zase vydechnout.)
(5) I když procházka středověkem byla velmi zajímavá, nezbylo nám nic jiného, než se vrátit zpět do 21. století a zbytek dopoledne dobojovat na bojišti mezi školními lavicemi.
Pár fotografií z akce naleznete ve fotogalerii.