STEM – SIENCE

Autorka: Mgr. Simona Nechanická

Tento nový předmět, který byl na naší škole otevřen od letošního září pro 6. třídy a bude žáky provázet až do třídy deváté, propojuje dohromady několik předmětů. Zajímavou formou pokusů a netradičního poznávání se spojují poznatky více oborů. V letošním roce má hlavní slovo fyzika, matematika a přírodopis. V hodinách se střídají vyučující a vyjadřují se ze svých pozic k jednotlivým problémům. Hodiny nového předmětu STEM probíhají nejen v učebnách a v laboratoři, ale pozorujeme i reálný život v přírodě v okolí naší školy.

Naše škola má velkou výhodu. Byla postavena na okraji města. A tak stačí jen doslova pár kroků a jsme v přírodě. Na vlastní oči můžeme sledovat, jak se okolí mění spolu s ročními obdobími a nemusíme se tedy spolehnout jen na zprostředkované informace a poučky. Přímo pod školou je sad s jabloněmi a hrušní, kousek dál březový hájek, kolem školy louka a v její spodní části místo, kde se shromažďuje voda, a tak i stromy, keře a byliny odpovídají tomuto prostředí. Za školou je spousta keřů a lesních stromů, které nabízejí úkryt ptákům i drobným živočichům. Co máme na práci teď – připravujeme časosběrný dokument o pupenech stromů. Jeho příprava bude trvat měsíc a pak uvidíme, jak se nám povede získaná data zpracovat tentokrát za pomoci informačních technologií. Zjišťujeme klíčivost semen. A připravujeme se na sledování povrchového napětí vody.

Totiž – ono všechno souvisí se vším.