Oheň není kamarád

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Na projekt ,, Už se nebojíme" (v němž se žáci současné třídy 2.A seznamovali s prací Policie ČR) volně navazuje několik setkání i v letošním školním roce. Svoji pozornost jsme ale přesunuli k další složce IZS.

V pátek 28. 11. přišla do naší třídy členka Hasičského záchranného sboru, která se dětem představila jako Jitka a hned přeskočila přátelská jiskra. Mladá hasička to s žáčky uměla. Získala si jejich pozornost kamarádským, ale zároveň profesionálním přístupem. Zopakovala si s druháčky úlohu policie, záchranářů i hasičů společně s důležitými telefonními čísly. Pak volně přešla k činnosti poslední složky, tedy požárníků. Pomocí obrázků a chytrých dětských hlaviček shrnula situace, kdy hasiči nejčastěji zasahují. Všichni jsme se divili, že neohrožené bojovníky s plameny nemusíme přivolat jenom k požáru. Asistují u autonehody, sundají ze stromu kočku, pomohou tonoucímu pod ledem, otevřou zabouchnuté dveře, rozřežou spadlé stromy, vyprostí babičku z výtahu, nebo odchytí roj včel. Shodli jsme se, že práce hasičů je náročná a nebezpečná. Právě proto mají ženy v řadách sboru své místo spíše v kanceláři. I tady je ale na místě pohotovost, kterou využila Jitka při povídání se zvídavými žáky. (Nevyvedla ji z míry ani otázka všetečného diskutéra zajímajícího se o to, co se stane s člověkem, který se při záchranné akci netrefí na matraci.) Věděla si rady s každým dotazem, ze všeho ,,vybruslila", v ničem ,,neplavala", nikde ,,nepohořela".

Už se moc těšíme na další návštěvu. Možná se dozvíme, jak uhasit vánoční stromeček nebo spálené perníčky.

Ve fotogalerii najdete fotografie z besedy.