Nordstjerneskolen z dánského Helsinge a ZŠ Strž

V týdnu od 20.11. do 25.11. proběhla inspirativní návštěva 22 dánských studentů ve věku 14-15 let na Základní škole STRŽ. Cílem této výměny nebylo pouze posílení jazykových dovedností, ale také obohatit pohled na kulturu a historii České republiky. Během návštěvy měli dánští a čeští studenti možnost zdokonalit své jazykové dovednosti při společných hodinách s českými studenty, což přispělo k vytvoření silnějších vazeb mezi oběma skupinami a podpořilo vzájemné porozumění.
Součástí programu byla i společná prezentace, kde dánští studenti sdíleli svou kulturu a zemi s českými vrstevníky, a naopak. Tato výměna názorů a informací přispěla k obohacení vzdělávacího prostředí na obou stranách. V této úvodní části byli přítomni i zástupci města Dvora Králové nad Labem – vedoucí školského odboru – Mgr. K. Pištorová, K. Jonová a Ing. M. Kameníková.
Návštěvníci si také užili prohlídku města, kde mohli objevit historické pamětihodnosti a zažít autentickou atmosféru české kultury. Při prohlídce města jedna dánská studentka projevila přání se podívat na stadion. Pochlubila se, že je národní šampionkou v šermu a chystá na světový šampionát. (Ida Rahabek). Byla velmi pyšná, když nám mohla sdělit své pocity a radost z tohoto sportu.
Návštěva v místní zoo, robotické učebny přidaly do programu zajímavý prvek moderního vzdělávání a zábavy. Večer před odjezdem se konala společná večeře, která byla příležitostí k sdílení zážitků a vytvoření nezapomenutelných vzpomínek. Návštěva továrny na výrobu vánočních ozdob přidala do programu vánoční nádech a zajímavý pohled do místního průmyslu.
S dánskými studenty a českými vrstevníky, pod vedením dvou dánských a dvou českých učitelů, se tato akce stala nezapomenutelným vzdělávacím zážitkem i příležitostí k mezikulturnímu porozumění, posílila jazykové dovednosti a také otevřela nové perspektivy a podnítila mezikulturní dialog.
Na úplný závěr děkujeme všem kolegům, kteří za nás ve škole suplovali, SPOŠ Dvůr Králové za workshop pro žáky, Mgr. I. Černé, která provázela žáky a učitel naším městem, paní P. Tauchmannové za prohlídku ve Vánočních ozdobách a v neposlední řadě za dobrou večeři Za Vodou.
Alena Čiháková, koordinátor projektu
Program se uskutečnil za podpory Evropské Unie