Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Žirečtí školáci v Krkonoších

Autorka: Mgr. Olina Hylmarová
Jako každým rokem tráví žáci 1. C, 2. C a 3. C ze Žirče šest dnů v Krkonoších na Medvědí boudě, letos s pracovním názvem „ Krakonošova zahrádka.“ Již z názvu je patrné, že se bude jednat o rostliny v Krkonošském národním parku. My jsme se však nevěnovali jen rostlinám, ale i živočichům. A že bylo co pozorovat! V podvečer chodili srnci a jeleni na pastvu pod naši chatu. Zjistili jsme, že nedaleko musí hnízdit i poštolka, neboť se stále objevovala nad loukou. Pozorovali jsme pulce v malém rybníčku, nymfy vážky, pracovité mravence a různé druhy brouků. Poslouchali jsme zpěv ptáků a šumění lesa. Naučili jsme se vnímat přírodu a správně se v ní chovat. Sešli jsme se i s pracovníky Krkonošského národního parku, kteří opravovali turistické značky a rozcestníky. Víme již, jak se chovat v ochranných pásmech a jak jsou značená.
Naším hlavním cílem byla výroba herbářů. Samozřejmě malovaných, protože trhat rostlinky je zde zakázáno. Velkým pomocníkem nám byl starší spolužák Zdeněk Blažek ze 7. B z naší kmenové školy Strž, který se věnuje poznávání rostlin pod vedením Ing. Aleny Sedliské a začíná sklízet nemalé úspěchy v soutěžích. V našich herbářích se objevuje spousta zajímavých druhů: chlupáček zední, hořec tolitovitý, ten má ve znaku KRNAP, dále prvosenka jarní, pomněnka bahenní a nekvetoucí rostliny plavuň pučivá a kapraď samec.
Velikým „úlovkem“ byl prstnatec Fuchsův. Vyskytuje se jen ojediněle. Je známa lokalita v přísně chráněné oblasti na Moravě, kam smějí jen botanici. Veřejnosti je přístup zakázán. Měli jsme veliké štěstí, že tato rostlina z druhu orchidea vykvetla na louce pod Medvědí boudou, takže jsme ji mohli pozorovat a nakreslit ji do svých herbářů. Je nenápadná, ale velice krásná.
Nemalovali jsme však jen herbáře. S cílem vykoupat jsme se vypravili do VZ Bedřichov ve Špindlerově Mlýně. Jízda na tobogánu společně s pedagogy byla přímo úžasná, stejně jako masírování svalů ve vířivce, jízda divokou řekou a další atrakce. A ti malí? Skluzavka, vyhřátý bazének a pomůcky na plavání přispěly k úplnému vyžití nejmladších školáků – neplavců. Po výjezdu autobusem na Špindlerovu boudu jsme sešli krásnou cestou po dřevěných lávkách zpět na Medvědí boudu. A že jsme byli všichni pěkně unavení? To určitě. Ale spokojení z nezvyklého zážitku.
Stihli jsme i procvičovat ostatní učivo. Řešili jsme anglické křížovky, různé kvízy, pracovali s turistickou mapou, hráli matematické BINGO, napsali zprávu rodičům, pracovali jsme s encyklopedií živočichů a rostlin, zpívali… Na Medvědí boudě si pečivo pečou sami, tak jsme se také seznámili s prací pekaře. A za odměnu celého pracovního týdne - diskotéka. Byla skvělá!
A na závěr hodnocení. Všichni byli skvělí. Žáci byli rozděleni do tří pracovních týmů, které mezi sebou soutěžily, ale hlavně museli všichni spolupracovat. Kdo zvítězil? Všichni. Bodový rozdíl byl minimální. Skupinová práce je v naší školičce prioritou, a tak jsme zkusili i smíšené skupiny 1., 2. a 3. třídy. A ono to fungovalo.
Co říci závěrem? Já, jako třídní učitelka, musím říci, že všichni žáci pracovali se zájmem a nadšením. Neměli jsme žádné výchovné problémy. Děti byly opravdu úžasné. Samozřejmě, že k naší práci přispěli i zaměstnanci Medvědí boudy. Všem jim moc děkujeme a těšíme se zase za rok na shledání.

Foto zde.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj logo_msmt logo_mas Kralovedvorsko