Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Žirečští školáci jsou zpět ve školních lavicích

Autorka: Mgr. Olga Hylmarová
Konec školního roku 2016/17 byl opět obohacen pobytem na Medvědí boudě v Krkonoších. Počasí nám přálo, a tak jsme se nejen trochu toulali po horách, sportovali, soutěžili, ale také jsme si vyzkoušeli různé pokusy. Stavěli jsme stavby z cizrny a špejlí, vyzkoušeli si pokusy s kvasnicemi, vytvořili umělé plíce a jiné. Dětem se pobyt moc líbil, jen trochu litovaly, jak ten čas na horách rychle utíká. Ale nevadí, těšíme se zase příští rok na shledání s nádhernou krkonošskou přírodou a možná…. i s Krakonošem a jeho sojkou práskačkou.
Prázdniny už jsou pryč a školáci opět usedli do školních lavic. V září jsme přivítali osm žáčků první třídy. Všichni byli usměvaví a plní nadšení pro školní práci. Přeji jim, aby se jim ve škole líbilo a školní práce se jim dařila.  Ve druhé třídě je osm žáků a ve čtvrté čtyři žáci.
Všichni moc dobře víme, že po prázdninách se dětem nechce hned sedět ve školních lavicích. Proto již tradičně připravujeme projektový týden. Navštívili jsme mléčnou farmu v Choustníkově Hradišti. Dozvěděli jsme se mnoho informací o chovu krav, jejich dojení, stravě, péči a hlavně o jejich mláďatech. Telátka byla prostě úžasná. Děti viděly jejich krmení, samozřejmě se s nimi mazlily, a tak jsme je skoro nemohli přimět k návratu do školy.
Velmi zajímavý den prožili školáci s Městskou policií Dvůr Králové. Ve škole se jim snažíme vštěpovat základy dopravní výchovy - dopravní značky, přechody přes silnici, zvládat nepředvídatelné dopravní situace a jiné. Teoreticky to docela ovládají. Ale co prakticky? To si ověřili při procházce s městskou policií. Strážníci žákům znovu vysvětlili teorii a potom je vzali do městského provozu. Nejprve na křižovatce sledovali, zda řidiči dodržují dopravní předpisy. Chvilku jim trvalo, než pochopili přednost v jízdě z vedlejší silnice. Na přechodu pro chodce nacvičili správné přecházení a hlavně důležité rozhlížení při přecházení. Seznámili se s novými dopravními značkami. Strážníci je pomalu připravovali i na to, že za chvíli budou moci i oni, jako cyklisti, být účastníky silničního provozu. Strážníci byli velice trpěliví a snažili se zodpovědět všechny všetečné otázky dětí.
V kmenové škole ve Strži se děti setkaly s vozíčkáři v programu „Vzpoura úrazům.“ Ambasadoři programu, plni elánu a života, promlouvali k dětem o nebezpečích úrazů. Hovořili také o sobě, jak se jim úraz stal a jak se jim změnil celý život. Promítali jim své současné aktivity a zodpověděli všetečné dotazy.
Nejen úraz může připoutat člověka na invalidní vozík. V Žirči je Domov sv. Josefa, kde se léčí lidé s roztroušenou sklerózou. Při vycházce jsme si prohlédli celý areál včetně bylinkové zahrady a sledovali jsme úpravy pro vozíčkáře, aby se po něm mohli pohybovat. V závěru procházky jsme navštívili nově otevřené muzeum cyklistiky.
Teď už školáci opět sedí ve školních lavicích a učí se. Spolu s paní vychovatelkou se jim snažíme výuku zpestřit. Přejeme jim hodně úspěchů a radosti ze školní práce.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko