Začátek školního roku v 8. třídě

Autor: Mgr. Zdeněk Balek

Letos poprvé se otevře pro dvorské základní školy a okolí robotická učebna na zdejší SŠIS – budově informatiky. Z naší školy se na její pravidelné návštěvy mohou těšit osmé třídy. Proto také žáci dostali možnost nahlédnout lehce pod pokličku toho, co je v letošním školním roce čeká.

Ve středu 4. září naši školu navštívili studenti hradecké střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky, kteří jim ukázali, nejen co mohou studovat na jejich střední škole, ale také jakým směrem se dnes ubírá část oboru Informatiky. Žáci byli rozděleni do čtyř skupin, které si postupně prošly čtyři stanoviště – virtuální realitu, 3D tisk, robotika/automatizace a kresba na LCD panelech. Nutno dodat, že jejich zájem nebyl nijak chvalný, i když se jim studenti uvedené střední školy měli zájem poměrně dost věnovat.

Po čtvrteční účasti na běhu naděje se v pátek 3 hodiny podíleli na přípravě výuky. Dvoj až čtyřčlenné skupinky stavěli Lego roboty podle návodu a jedna skupinka stavěla 3D tiskárnu, která dorazila v podobě stavebnice. Žáci tento den prokázali, jaké mají zkušenosti s jakýmkoliv stavěním podle návodu, nakolik umí spolupracovat a také jak jsou zruční.

Velmi mne překvapilo, že sestavit robota se podařilo jen jediné skupince dívek. Zato někteří chlapci zřejmě nepochopili, co znamená úkol „Sestavte robota dle návodu“.

Obrazový záznam z obou akcí ve fotogalerii.