Výletní den na svatého Martina

Na Svatého Martina zima už nám začíná. Proto se děti ze Žirče jely podívat jak se vyrábí vánoční ozdoby. Měly možnost zhlédnout, jak se foukají ozdoby z nahřátých skleněných tyčí do formy nebo jen ústy, podle zručnosti foukačů. Jak se vyfouknuté ozdoby dále barví, balí a expedují. Na závěr této exkurze, ze které byly nadšené nejen děti, byla připravena pro všechny dílnička. Zde jsme si podle vlastní fantazie namalovali svoji vlastní originální vánoční kouličku. Po té jsme navštívili obchůdek, kde nás překvapilo, co vše se dá ze skla vyfouknout a vyrobit.

Druhou částí našeho výletu byla návštěva bezobalového obchůdku ve Strži. Pan majitel nám ukázal, jak lze nakupovat potraviny i šetrněji k přírodě do vlastních nádob a obalů, které je možné využít opakovaně. Překvapením pro nás byla ukázka lisování oleje za studena, konkrétně ze semínek řepky. Zaujala nás informace, že olej se dá lisovat i například ze semínek jahod. Nejzdravější pro lidský organismus je olej z jader hroznového vína. Z důvodu nedostatku dodavatelů této komodity však tento olej zatím nelisují. Na makovém oleji se zase dají připravit nejchutnější palačinky. Exkurzi jsme zakončili nákupem dobrot.

Den svatého Martina byl pro nás potěšením nejen na duši z vlastní tvořivosti, ale také především tím, že jsme se dozvěděli spoustu zajímavého z oblasti výroby ozdob na stromeček, jak se lisují „zdravé“ oleje, ale také jak můžeme být šetrnější k přírodě.