Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Učíme se v Žirči

Autorky: Mgr. Olina Hylmarová, Hana Pojezdná, Iva Breuerová
Víte, že v Žirči se už děti učí 127 let ve škole na náměstíčku? A 102 roky dokonce ve stejné, krásné, nyní už historické budově? Ale nemyslete si, že způsob vyučování je také historický, to vůbec ne! Škola je už přes 20 let odloučeným pracovištěm Základní školy Strž ve Dvoře Králové nad Labem a pracuje se stejnými moderními pomůckami (počítači, interaktivní tabulí a dalšími) a metodami jako škola ve městě. Jen v jednom se liší – je to škola malotřídní, to znamená, že paní učitelka se letos najednou stará o druháky, třeťáky a čtvrťáky. Pro děti to má mnoho výhod. Učí se samostatnosti, sebekontrole a sebehodnocení, ale také týmové spolupráci v rámci jednoho ročníku i celé školy. Žáci si snadno můžou ověřit, jestli všemu dobře rozumí – když je třeba poradit mladšímu spolužákovi. Bystré děti také spoustu učení odposlouchávají od starších spolužáků, takže pak pro ně není zcela nové a dělají rychlé pokroky. Menší počet dětí různě starých spíše, než školní třídu připomíná větší rodinu, takže se dobře daří pěstovat pěkné vztahy. Každý má prostor se vyjádřit a obhájit svůj názor.
Nejen odpoledne v družině, ale i při vyučování využíváme školní zahradu a park. Když je teplo, učíme se ve venkovní třídě. Jeden týden trávíme v Krkonoších na škole v přírodě.
Příští rok uvítáme i prvňáčky. Malotřídní způsob vyučování si nemusí užívat jen děti ze Žirče. Školní autobus školy ze Strže není sice žlutý, ale ráno i odpoledne vozí děti ze Dvora stejně spolehlivě. Nechcete se přijít podívat? Zavolejte 499 622 490. Třeba se rozhodnete přidat se k nám.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko