Těžký život ve vodě aneb BIO olympiáda online

Autorky: učitelky přírodopisu, 2. stupeň

Po roční pauze, způsobené coronavirem, se uskutečnila Biologická olympiáda. V únoru proběhla školní kola a úspěšní řešitelé postupovali přímo do kola krajského. Tematické zaměření zůstalo stejné jako loni – Těžký život ve vodě. Voda je vždy atraktivním tématem, také ale s neuvěřitelně širokým rozpětím možných otázek (od krásnoočka po plejtváka).

Účastníci mohli použít i zpracované vstupní úkoly z minulého ročníku. Zdeněk Blažek, žák 9.třídy se opět do soutěže aktivně zapojil. Svoji práci, která řešila problematiku hodnot pH, obsahu dusitanů a dusičnanů v akváriu s rybičkami v průběhu roku doplnil a některé údaje upřesnil. K přípravě využil i možnosti on-line seminářů pořádaných Gymnáziem Dvůr Králové nad Labem. Krajské kolo proběhlo v sobotu 1. května a samozřejmě také na dálku. Soutěže se Zděněk zhostil se ctí. V poznávačkách čekala řada chytáků, možná i neúmyslných, protože zvolit jednoznačnou fotografii je pro autora úkolů ne vždy lehké. Takže např. paroží daňka mohlo být zaměněné za jelena.

Výsledek 16. místo v kraji (z 45) je jistě pěkné a Zdeňkovi velmi gratulujeme. Děkujeme i za jeho zájem od 6. třídy se přírodovědným soutěžím věnovat. Odchází na střední školu s naprosto odlišným zaměřením, ale snad na botaniku a zoologii nezanevře.