Sportovní kurzy

Autor: Mgr. Vratislav Kacetl

Měsíce květen a červen jsou v naší škole tradičně spojeny se sportovními kurzy, které jsou oblíbené jak mezi žáky tak učiteli, kteří se jich účastní a mají možnost poznat své svěřence i jinak, než při vyučování.
Jako první v letošním školním roce proběhl turistický kurz, který se konal v prvním květnovém týdnu v Krkonoších, konkrétně na Medvědích boudách u Špindlerova Mlýna. Zúčastnili se ho žáci šestých tříd. V Tomto týdnu bylo naplánováno několik pěších výletů po okolí a nachodili jsme na nich přes 50 kilometrů. Výšlapy nás dovedly například na Labskou Boudu, k prameni Labe, jež byl tou dobou asi metr pod sněhem, k mohyle Hanče a Vrbaty. Dále jsme poznali cestu Česko - Polského přátelství, na níž se nachází Mužské a Dívčí Kameny a na další zajímavá místa. Kromě výletů jsme se seznámili s chováním na horách, první pomocí, nebo s tím jak se máme správně obléknout na tůru a co si vzít sebou, to bylo předmětem večerních přednášek. Na závěr jsme navštívili muzeum KRNAP ve Vrchlabí. Myslím, že všem se tento kurz líbil a dal nám mnoho užitečných poznatků do budoucna.
Druhým kurzem byl cyklistický kurz, jenž se konal na Pecce a zúčastnili se ho žáci osmých ročníků. Hlavní náplní byla cykloturistika jednotlivé výlety nás zavedly na hrad Kumburk, do Hořic, Lázní Bělohrad, na Zvičinu a na celou řadu dalších zajímavých míst v našem regionu. Poznali jsme i sami sebe, zda jsme schopni se zakousnout a vyjet náročné stoupání, nebo se vzdát hned na začátku a raději slézt z kola a tlačit. Po návratu z výletů jsme nezaháleli a hráli jsme fotbal, volejbal, tenis, měli jsme zajímavé přednášky o vybavení, regionu ve kterém jsme jezdili i o první pomoci. Kurz se nám učitelům, a doufám, i žákům líbil i díky počasí, které nám přálo, a vrátili jsme se plni zážitků.
Třetí sportovní kurz se koná vždy na začátku června, je jím vodácký kurz, kterého se účastní žáci devátých ročníků a koná se na řece Vltavě v jižních Čechách mezi Vyšším Brodem a Boršovem (asi 70 kilometrů toku). Tento kurz má žáky seznámit s krásami vodáckého sportu, ale také s nezaměnitelnou atmosférou a prostředím okolo naší nejznámější řeky. Navštívili jsme Český Krumlov - jedno z nejkrásnějších českých měst. Nejprve se musí většina z nás naučit ovládat loď na základním kurzu, i když je pravdou, že někteří z nás měli drobné problémy s lodí i po zbytek týdne. Naučili jsme se sjíždět jezy a chovat se na vodě tak, abychom nebyli nebezpeční sami sobě i ostatním. Další velmi důležitou věcí bylo naučit se postarat sám o sebe, postavit stan, připravit si jídlo. Často to v našem táboře vypadalo jako v kuchařské show "Jak ohřát konzervu". I tento kurz se nám díky krásnému počasí vydařil a dojížděli jsme opálení a spokojení domů.
Všem žákům, kteří se zúčastnili letošních sportovních kurzů, bychom chtěli vyslovit pochvalu za to, že byli stateční, chovali se slušně a nedělali naší škole ostudu. Doufáme, že tomu tak bude i v dalších letech. Pěkné prázdniny a třeba se setkáme někde na horách, na kole, či na lodi.