Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Soutěž YPEF

Autorky: Mgr. Markéta Voženílková, Mgr. Gabriela Geislerová

Devět žáků naší školy se v úterý 3. 3. 2020 v budově Lesní správy ve Dvoře Králové n. L. rozhodlo trochu poodhalit tajemný život v našich lesích a vše, co s lesy souvisí. Na přírodovědné soutěži YPEF – Young People in European Forests  jsme byli nováčci. Soutěž měla 3 okruhy dovedností.
     Zvuk je pro některá zvířata takřka životně důležitý, proto nechyběl úkol rozpoznat různé hlasy zvířat a určit, kdo je vydává. Dřevo je plné malinkatých stvoření, která si tam hloubí chodbičky, bydlí tam, ničí dřevo apod., a tak se s nimi soutěžící, v poznávací části, setkali. Nejvíce obdivovaná byla obrovská živá housenka drvopleně. Les je plný i srstnaté zvěře, které museli žáci pojmenovat na základě kožešiny a lebky. Když zvedneme hlavy vzhůru, spatříme létající obyvatele lesa. V tomto úkolu museli žáci přiřazovat k vycpaninám jejich potravu. Úkol ze života byl i rozpoznat základní dřeviny a přiřadit k nim výrobek z nich (lyže, metlička, vařečka…). Písemná část zahrnovala Test o lese. Zde na soutěžící čekalo počítání stromů, anglické názvy, znalosti z lesního hospodářství.
     Do regionálního kola sice naše družstva nepostoupila, nicméně zkušenosti a zajímavé informace přímo od lesníků, jim už nikdo nevezme. Již se moc těšíme na další ročník, teď už nás nikdo nenachytá.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko