Soutěž "Vesmír a my"

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Problematikou tohoto nekonečného obra se podrobněji zabývá v 5. ročníku vyučovací předmět přírodovědy. Děti se seznamují  s planetami, družicemi, hvězdami, ale i lidmi, kteří vyměnili bezpečnou chůzi  po zemi za pobyt ve vzduchoprázdnu. Jak důležité jsou vesmírné objevy pro lidstvo? To je jedna z otázek, nad níž se žáci 5.A zamýšleli při tvoření soutěžní práce s kosmickou tématikou. Národní institut pro další vzdělávání  vyhlásil výtvarnou soutěž "Vesmír a my" a nalákal nás na poslední kolektivní tvoření. Velikou výhodou byla komplexnost zpracování, nad dílem se sešli kreslíři i literáti. Snažili jsme se téma zpracovat  netradičně, tedy zapomenout na rakety a kosmonauty. A  tak vznikla papírová třígenerační rodinka, jejíž členové prožili svoji životní událost v době některého z významných kosmických objevů. Děti jim daly s pomocí  pastelek konkrétní tváře a přidaly  komentář, který vystihoval podstatu věčnosti vesmíru. Moc nás potěšilo, že se dílko mezi ostatními neztratilo a porota se rozhodla, že mu udělí zvláštní ocenění. Odměny pro vítěze jsou lákavé. Úspěšní autoři si odvezou naučné  knihy, plakáty, ale získají  i přednostní právo zapojit se do některého z programů NIDV s kosmickou tematikou.