Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Školní výlet 3.A

Konec školního roku se nese tradičně ve znamení školních výletů. Společně strávený den na pěkném nebo zajímavém místě patří jistě k nejočekávanějším chvílím. Třetí třída zvolila putování Českým rájem. Podle pradávných zdrojů vznikl tento název jen tak, mezi řečí poutníka, který byl tak uchvácený okolní krásou, že pronesl: ,, Tento kraj je hotový ráj!" A nám nezbývalo nic jiného než souhlasit. Cestu jsme začali v lázeňské obci Sedmihorky. Informace prozrazují, že tu bývalo dříve rušno, zavítal sem třeba i prezident T. G. Masaryk. Sedm léčivých studených pramenů, ten nejznámější nesl jméno Sedmihorka. Jsme o něco chytřejší, a protože jsme posvačili, tak i posilnění. Před námi se tyčí táhlé stoupání na zámek Hrubou Skálu. Zastavujeme se u skály, které všichni znalci místního života říkají ,,Osudová,,. I my zkoušíme štěstí, otáčíme se zády a hodem přes rameno se trefujeme do skalního otvoru. Není to jednoduché, šišky létají blízko i daleko. Jen pár vyvolených si může po úspěšném hodu pro sebe vyslovit tajné přání. Chvilku napětí prožíváme během chůze Myší dírou, úzkou soutěskou, jež prověří, kdo se najedl až moc. Zámek Hrubá Skála má pro nás krásný výhled, ale i hádanku, z jaké pohádky jej asi známe. Dalším zastavením na trase je arboretum Bukovina. Jedná se o lesní park, který byl v minulosti osázen mimo jiné i prvními cizokrajnými stromy, dovezenými převážně až z Ameriky. Na dvou odbočkách nás čekají překrásné vyhlídky - Na Kapelu  a  U Lvíčka. Tady se otevřou dveře do Hruboskalského skalního města dokořán. Poslední cíl našeho putování - hrad Valdštejn, je zároveň i občerstvovací stanicí. Prohlídka se svérázným panem průvodcem se trochu protahuje. Je ochotný, znalostmi nabytý a hlavně strašně výřečný. Ale ujíždějící vlak by nám určitě nezastavil. Takže Valdštejnu zamáváme a rychle do Turnova. V nohách máme 10 kilometrů, v batůžkách prázdné peněženky, ale v hlavě spoustu zážitků.
A tak to po výletě má být!                                               (Fotografie najdete ve fotogalerii.)

 

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko