Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Školní výlet 1. A

Autor: Mgr. Jana Hronešová

S nejmenšími školáky jsme se rozhodli zavítat do kraje Boženy Němcové. Cesta vlakem byla krátká a rychle nám uběhla. V České Skalici jsme si připomněli dětství známé spisovatelky a roky strávené ve zdejší škole. A pak už jsme šlapali (možná právě ve stopách Barunky) až do Ratibořic. Tady nás přivítal kouzelný zámek  s příjemným parkem, který nabídl chvilku odpočinku ve stínu svých stromů a keřů. Na prohlídku zámku jsme si ale museli ještě počkat, proto jsme pokračovali dál až k Viktorčinu splavu. Smutný osud sličné Viktorky snad zaujal děti nejvíce z celého vyprávění o zdejších postavách. Plánované smočení v Úpě jsme museli odložit, protože vodní hladina byla překvapivě vysoká a voda po předchozích deštích pěkně červená. Od splavu to byl jen kousek na Staré bělidlo.Protože zrovna probíhaly dny s oživlými postavami knihy, přivítala nás tu babička se svými vnoučaty. Mladí ukázali dnešním dětem, jak si dříve hráli a babička vyslovila pár moudrých vět. Bylo to milé a laskavé setkání současnosti s minulostí. Nahlédli jsme do babiččiny skromné chaloupky, kde děti marně hledaly televizi a počítač. Další návštěva  proběhla ve mlýně. Mlynář a jeho panímáma nám povyprávěli o svém řemesle a postrašili nás vodníkem. Samozřejmě jsme ochutnali buchty a koláče. A nakonec zpátky na zámek. Tam už na nás čekala klíčnice, která naučila dívky  vzorné pukrle a chlapce poklonu, jinak bychom u kněžny neměli šanci. Namyšlený komorník  Leopold se nechal obměkčit a ohlásil nás u kněžny i její schovanky Hortenzie. Děti zámek přímo okouzlil. V každém sálku nevěděly, kam koukat dříve. Zrak jim klouzal z nábytku na lustry i obrazy. Když audience u kněžny skončila, nakoupili si výletníci potřebné suvenýry a poslední minuty jsme strávili vyhlížením autobusu. Škoda, že s námi ještě chvilku necestoval časem. I tak jsme byli rádi, že jsme dorazili domů a do Ratibořic se budeme vracet alespoň ve vzpomínkách.

Fotky z výletu najdete ve fotogalerii.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko