Školní kola olympiád z přírodovědných předmětů

Kolem pololetí je vždy čas na školní kola předmětových olympiád. Ani letošní školní rok není výjimkou proto jsme uspořádali část olympiád v týdnu před jarními prázdninami a část nás čeká po prázdninách. Školní kola Zeměpisné a Přírodovědné olympiády se konala ve středu 30. ledna.
Zeměpisné olympiády se ve třech kategoriích (A šestý ročník, B sedmý ročník a C společná pro osmý a devátý ročník) zúčastnilo celkem dvacet šest žáků, což je vzhledem k dobrovolné účasti docela pěkný počet. Školní kol se skládalo z tradičního testu probíraného učiva a nově i z poznávačky fotografií míst a objektů týkajících se témat jednotlivých kategorií. Letos byla ve školním kole ještě jedna netradiční věc a to, že se školního kola zúčastnili i dva žáci z páté třídy. Na to, že látku obsaženou v testech ještě neprobírali, tak se v konkurenci starších spolužáků neztratili, navíc se s nimi budou účastnit některých hodin zeměpisu aby se jejich zájem o zeměpis mohl nadále prohlubovat. Vítězové školního kola se zúčastní kola okresního, které se bude konat 20. února na dvorském Gymnáziu, tak jim držme palce, aby se umístili co nejlépe.
iologická olympiáda měla letos tři účastníky v jedné kategorii. Jejich příprava byla poznamenaná dlouhodobou nepřítomností z důvodu nemoci. Přesto zkusili svoje znalosti v oblasti poznávání rostlin a živočichů. Teď nás čeká příprava na Soutěž v poznávání rostlin, kde jsme byli v loňském roce úspěšní.  Také zájem žáků o tuto soutěž je větší.
Školní kolo chemické olympiády je poněkud náročnější, protože žáci se připravují již od podzimu tím, že vypracovávají teoretickou část olympiády, na kterou následně navazuje laboratorní práce a test školního kola. Výsledky školního kola se odesílají  do 15. února okresním komisím, které následně vyberou účastníky okresního kola. Jsme zvědaví, kdo se nakonec okresního kola zúčastní. Na tuto olympiádu se většinou hlásí méně žáků, kteří mají o chemii opravdu zájem a tak máme pro letošní rok dvě želízka v ohni. Držíme jim palce a věříme, že si chemické bádání jak ve školním kole, tak v kole okresním užijí.