První měsíc v žirečské školičce

Autor: Mgr. Olga Hylmarová

Prázdniny jsou už minulostí a školáci již zase pilně pracují. V letošním školním roce jsme přivítali tři nové žáky do prvního ročníku. Ostatní spolužáci se snaží všem prvňáčkům pomáhat v jejich začínající školní práci. Určitě se z nich stanou dobří kamarádi.

Stalo se již tradicí, že v prvním školním týdnu nesedí žáci ve školních lavicích, ale je pro ně připraven projektový týden mimo školu. Velmi pěkné dopoledne strávili žáci s Městskou policií ve Dvoře Králové. Strážníci je prováděli městským provozem a seznamovali je s dopravními situacemi a dopravními značkami. Žáci se učili správně se rozhlédnout před vstupem do vozovky a bezpečně přecházet po přechodu pro chodce. Ví už, kdy budou smět jezdit sami na kole po pozemní komunikaci a jak má být vybaveno jejich kolo. Strážníci jim vysvětlili, proč by cyklista neměl podcenit jízdu na kole s přilbou. U dětí je při jízdě povinná, ale dospělí ji často nenosí a potom dochází k těžkým úrazům. Při procházce městem museli strážníci zodpovídat mnoho dětských dotazů. Byli velmi trpěliví a na všetečné otázky měli vždy připravenou profesionální odpověď. Za odměnu děti dostaly píšťalky a omalovánky s dopravní tematikou. Moc strážníkům děkujeme. Odpoledne jsme si zacvičili v tělocvičně v ZŠ Strž. Hlavně jsme trénovali šplh na tyči. Další projektový den jsme prožili v přírodě. Vydali jsme se na vycházku do lesa. Poznávali jsme přírodniny a podařilo se nám nalézt naši nejjedovatější houbu, muchomůrku zelenou. Vysvětlili jsme si následky požití jedovatých hub.

Veškeré poznatky jsme si ověřili v soutěži smíšených družstev. Výsledky byly velmi těsné. Všichni prošli na jedničku. Dětem se první týden ve škole moc líbil. Ani si neuvědomily, že se už učí.

V letošním školním roce bychom chtěli obnovit spolupráci s místní mateřskou školou. Začínáme prací s předškoláky. Budeme se scházet jednou za měsíc, ve středu. Máme pro ně připravený zajímavý program.

V pedagogickém sboru jsme se rozloučili s pí. vychovatelkou Pavlínou Martin. Na její místo nastoupila paní Martina Tomancová jako vychovatelka, učitelka anglického jazyka a tělesné výchovy. Ke své práci se snaží přistupovat velice zodpovědně a sama ví, jak je obtížné se cizímu jazyku naučit. Přišla s nápadem, že v rámci školní družiny bude s žáky mluvit anglicky. Je neuvěřitelné, že během pár týdnů si děti začínají osvojovat základní fráze a bez ostychu mluví. A musím podotknout, že je to velice baví. Potvrdily to i ohlasy rodičů.

Přeji všem školákům mnoho úspěchů v novém školním roce a těším se na spolupráci se všemi rodiči.

Fotogalerie foto1, foto2.