Projektové dny na 1. stupni

Autor: tř. učitelky 1. stupně

Po prázdninovém lenošení je tady zase škola. Na školní režim a zvonění si děti teprve zvykají. Projektové dny jim vždy pomohou úspěšně odstartovat nový školní rok. V 1. třídě si děti zvolily téma "Zvířata kolem nás". Pracovaly s obrázky, pexesem, poznávaly zvířecí zvuky, hrály pohádku O veliké řepě a svého mazlíčka si dokonce nakreslily. Druhý ročník si vybral "Naše město a okolí". Náplní činností bylo povídání o městě a s ním spojené hry, kvízy a křížovky. Děti měly možnost pozorovat Dvůr Králové z věže kostela sv. Jana Křtitele, při procházce poznávaly další významné  budovy. Hankův dům a Starou radnici pak nakreslily podle skutečnosti přímo ve městě. I třeťáci se rozhodli prozkoumat naše město pořádně. Odpovědi šli hledat např. do knihovny, kde pro ně bylo připravené povídání o Rukopisu královédvorském a V. Hankovi. Potom se vypravili za místními památkami s questem, což je zjednodušeně hledání a plnění úkolů skupinkou hráčů. Čtvrtým třídám již bylo v našem městě těsno, tak se svým tématem (obrazně řečeno) vyrazili po celé republice. S názvem"Cestujeme po ČR" blíže poznávali jednotlivé kraje a jejich krajská města. Někteří žáci navštívili na závěr Prahu a samozřejmě nevynechali její skvosty včetně Národního divadla. Téma projektu pak provází třídu dál ve vlastivědě. Páté ročníky měly zjistit, jakou spojitost má město se známými osobnostmi a evropskými zeměmi. Děti si pojmenovaly své pátrání "Evropa a my". A nemusely jet daleko. V Bílé Třemešné narazily na první stopy, a to J. A. Komenského, který se zde ukrýval před útěkem do vyhnanství.
Třídy vzájemně rozdělovala odlišná témata, jedno je však spojilo. A to - pohyb. Na tradičním Běhu Naděje jsme samozřejmě nemohli chybět.    A teď už s chutí do práce!