Projekt ,,Už se nebojíme" v 1. třídě pokračuje

Autor: Mgr. Jana Hronešová

V rámci preventivního programu na naší škole běží projekt ,,Už se nebojíme".  Během pravidelných návštěv paní učitelky V. Mertlíkové  se žáci dozvídají důležité informace, které se týkají hlavně dopravní výchovy, bezpečnosti  a zdraví dětí. Další schůzka proběhla v pátek 15. února a začala tradičně, jako všechny předešlé. Prvňáci si s paní učitelkou zopakovali složky základního integrovaného systému, jejich úkoly a telefonní kontakty. Nově na děti čekalo povídání o přecházení vozovky, chůzi po silnici bez chodníku, viditelnosti chodců a reflexních prvcích, jež pomáhají hlavně řidičům včas zareagovat. Opět nezazněl  jen výklad, ale děti se mohly  samy do modelových situací zapojit a chodce nebo řidiče si před celou třídou zahrát. Na závěr jsme v učebně zatáhli  žaluzie a navodili tak nepříjemný den se sníženou viditelností. Paní učitelka vybrala před tabuli několik žáků s různě barevným oblečením a ostatní hádali, koho by při jízdě autem přehlédli. Robert v černé mikině by s tmou úplně splynul, naopak  Anetka by ve výrazné růžové přímo zářila. Zajímavým zjištěním bylo také pro malé prvňáčky to, že plno reflexních prvků mají přímo na aktovce. Posvícením baterky jsem rozzářili úplně všechny školní batohy a s potěšením jsme zjistili, že dnešní výrobci na bezpečnost dětí opravdu myslí.
Mladí chodci jsou zase o něco chytřejší a projekt  s dopravní tematikou určitě má svůj smysl.