Příroda mluví anglicky a my také

Autor: Mgr. Gabriela Geislerová

Společné hodiny angličtiny, které jsme několik týdnů věnovali ochraně životního prostředí a přírodě vůbec, jsme si v deváté třídě zpestřili prací na projektu „Nature is speaking“. Oslovil nás stejnojmenný projekt společnosti Conservation International, který je volně přístupný na internetu. Tento projekt vychází z myšlenky, že příroda k nám sice promlouvá, ale my ji často neslyšíme nebo dokonce ani nechceme slyšet, což je pro nás obvykle pohodlnější. Mnoho lidí ani nepřemýšlí nad otázkami životního prostředí nebo se k nim staví skepticky a považuje je za pouhé fráze. Společnost Conservation International tak oslovila známé hollywoodské herce, kteří v tomto projektu propůjčili svůj hlas přírodě a promlouvají k nám lidskou řečí. Jednotlivý herci tak vystupují jako matka příroda, nebe, hory, oceán, voda, korálové útesy, půda a další součásti přírody. Jsou mezi nimi známé celebrity jako Liam Neeson, Julia Roberts, Harrison Ford, Reese Witherspoon, Robert Redford, Edward Norton a další.  Žáci deváté třídy byli rozděleni do čtyřčlenných skupin, ve kterých společně pracovali na jednotlivých úkolech. Každá skupina si vylosovala jedno video a tedy i jednu část přírody. Na internetu si pak žáci zjišťovali informace ke svým tématům. Vedle představení projektu měli také shrnout hlavní myšlenky jednotlivých videí a najít konkrétní nápady, jak můžeme každý z nás přispět k ochraně přírody. V konečné fázi vytvořily jednotlivé skupiny plakáty, kde prezentovaly svoji práci a nápady. Plakáty pak žáci doplnili obrázky k tématu. Povedené práce byly samozřejmě oceněny dobrou známkou a vystaveny v jazykové učebně. O své zkušenosti se pak někteří podělili se svými mladšími spolužáky v 6. B, kde svůj projekt prezentovali v rámci třídnické hodiny. Mladší děti se tak mohly naučit některá nová anglická slovíčka a zároveň se zamyslet nad vlastním postojem k přírodě. Vedle prohloubení anglického jazyka si tak deváťáci vyzkoušeli týmovou spolupráci, posílili vztahy se spolužáky a předvedli svoje nápady před ostatními.