Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Post Bellum, Paměť národa

Autorka: Mgr. Dana Hlavsová

Byli to naši sousedé

Zlabings (= Slavonice), jihočeské město, kde žijí po staletí lidé různého vyznání i národností, prochází od středověku vývojem, který kopíruje historické události. Ty mění také postavení jednotlivých skupin obyvatel, často velmi zásadně.

Akční částí bylo vžívání se do rolí – 4 rodiny starousedlíků různého postavení, které se setkávají na nedělním korsu, v hospodě řeší historické události postupujících válečných let, prožívají vznik nové republiky. Každý samozřejmě z vlastní společenské pozice.

Mám svůj sen

Jinotajný název v sobě skrývá události 60. let. Symbolem společenských i politických změn je chování a jednání domovnice Vlezlé – hlas lidu, hlas boží.

Každá postava má svůj občanský průkaz, podle něhož patří k jedné ze sedmi rodin, žijících na stejné adrese. Hektická šedesátá prožívají různě, protože mají odlišné životní zkušenosti (politický vězeň, bývalý živnostník, politický prominent…) i odlišná očekávání a sny. Takto projdou šedesátkami až do konce nadějí a ke změně režimu, jehož vrcholem je podpis souhlasu se vstupem vojsk.

Cenné na těchto dílnách bylo především to, že žáci si mohli zkusit, jaké to asi bylo „tenkrát“. Vžít se do někoho jiného a jednat za něj, což není jejich denním chlebem. To také oni sami nejvíc oceňovali.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko