Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Podpora rozvoje nadaných dětí v ZŠ Strž

Autor: Mgr. Eva Kukalová

„Talent má mnoho různých tváří. Přichází v rozmanitých tvarech a podobách.“ (Jonas Ridderstrale)

Kromě mimořádné péče o nadané žáky v naší škole, nám byla nabídnuta spolupráce s Centrem pro talentovanou mládež. Začali jsme návštěvou akce Objevitelské soboty v Praze, což je semestrální program pro nadané a zvídavé žáky základních škol a mladší studenty osmiletých gymnázií. Pravidelná setkání se konají s podporou nadace Čtení pomáhá na prestižním pražském gymnáziu Nový PORG.

Program na jednotlivé soboty si děti vybírají samy. Zvolí si témata, která jim jsou blízká a chtějí je rozvíjet ve skupině s dětmi stejných zájmů. Vše probíhá zábavnou a zajímavou formou v malém kolektivu. Všechny kurzy jsou vedeny skupinou odborných pracovníků. Nabídka programů je pestrá. Děti se mohou zdokonalit v angličtině, programování, matematice, chemii, fyzice, přírodovědě, dějepisu, ale i v otázkách umění a zdravého pohybu.

Před školou nás překvapil na sobotu čilý ruch – byli jsme zaskočeni počtem dětí, které se zdravily a společně se bavily. Naše „stržácká“ skupinka byla vřele přijata pořadateli, vysvětlili nám, jak bude celý den probíhat. Po seznámení se děti rozeběhly do vybraných skupinek, kde začaly pracovat a přemýšlet nad tématy.

Rádi bychom Vás seznámili s kurzy, které jsme absolvovali.

Ozobot. Víte, kdo nebo co to je? Ozobot je malý, jednoduchý a programovatelný robůtek, který kreativní formou představuje svět robotiky, logického myšlení a programování. Děti se seznámily se základními operacemi a snažily se ho vymotat z bludiště.

Máte rádi filmy jako Harry Potter, Pán prstenů, Alenka v říši divů nebo Karlík a továrna na čokoládu a bojíte se angličtiny? Rodilý mluvčí nás přesvědčil, že se angličtiny už nemusíme tolik obávat. Pomocí krátkých příběhů a scének rozvíjeli představivost a schopnost ústního vyjadřování.

Další z navštíveného programu byly Matematické hrátky. Kolik znamének musíme vložit mezi číslice 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, aby součet jednociferných a dvouciferných čísel byl 100? Připadá Vám to těžké? Naše děti to vyřešily.

Zábavná chemie – její znalost je odpovědí na mnoho otázek. Např. jak nám pomáhá při vaření nebo jak ovládá přírodu. Pomocí her a jednoduchých metod už znají pojmy jako je filtrace, extrakce a chromatografie.

V pozdním odpoledni ještě prozkoumaly na základě pokusů, proč se naše planeta otepluje, naučily se „chemicky“ šifrovat, vyrobily si barevnou limonádu a vyzkoušely si „malou ekologickou katastrofu“.

„To už je opravdu konec? To je škoda! Bylo to moc fajn a připadalo nám to krátké…“ Tak naše děti komentovaly konec programu. Už teď se těší na nové vědomosti a zážitky, které jim poskytne naše škola.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko