Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Pamětnice z vlastních řad

Autorka: Mgr. Dana Hlavsová
V letošním školním roce jsme se zapojili s partou deváťáků (Tereza, Vojta, Tomáš, Jirka) do projektu Paměti národa Příběhy našich sousedů. V době covidové pandemie jsme zjistili, že největší oříšek bude sehnat pamětníka, který by se byl ochoten s námi setkat tváří v tvář, protože nám přišlo nešťastné natáčet vzpomínky a osobní zpovědi kohokoli přes mobil či počítač na dálku.
Nakonec jsme byli úspěšní a našli jsme pamětnici takřka pod vlastní střechou. Velmi ochotně s námi spolupracovala paní Alena Čiháková (zástupkyně ředitelky naší ZŠ), která sice od počátku hovořila o tom, že asi nebude tou pravou osobou… Ale nakonec se rozpovídala, dokonce v několika rozhovorech, kdy jsme upřesňovali a doplňovali informace, aby výsledná rozhlasová reportáž, nyní již zařazená do archivu Paměti národa, byla co nejpřesnější.
S velkou ochotou nám dodala také rodinné fotografie a dokumenty, které jsme použili do závěrečné prezentace, součásti slavnostního odpoledne 26. 4. 2022 v aule dvorského gymnázia, kde se sešly všechny týmy zapojené do projektu na Královédvorsku, jejich pamětníci, zástupce Paměti národa a koordinátorka projektu paní Madževská. Odpoledne se vydařilo. Všechny týmy hovořily o tom, že se rádi něco nového dozvěděly, ale že je vlastně nejvíc těší, že mají své veřejné vystoupení za sebou.
Paní Čihákové děkujeme tímto ještě jednou za trpělivost a ochotu se s námi podělit o své životní zkušenosti. Přínosem pro zúčastněné žáky byly nové informace o době před Sametovou revolucí přímo z úst pamětníků. Najednou slyšeli o bezmoci, o promarněných šancích i o vzdoru a osobní statečnosti, což učebnice příliš nezohledňují.

Prezentace zde.Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko