Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Mít tak křídla nebo huňatý kožich ...

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Přesně na takové myšlenky nás přivedlo téma literární soutěže ,,Kde končí svět?"
Jedná se o celostátní projekt Klubu dětských knihoven SKIP. V podtitulu letošního ročníku sice stojí ,,Já jsem tvůj člověk", ve skutečnosti však měly nápady směřovat do zvířecí říše a zamýšlet se nad vztahem člověka a zvířete. Třída 5.A si zvolila opět formu kolektivní práce, ve které si vždycky uvědomíme, jak důležitá je spolupráce mezi všemi dětmi.
V krátkých úvahách odhalili žáci své druhé (zvířecí) ,,já". Tyto sny a představy pak pluly jako obláčky nad spícím chlapcem a holčičkou. Někdo si přál být obyčejným krtkem či veverkou, někdo zatoužil po ploutvích delfína a hřívě lva. Moc nás potěšilo, že si našeho ,,zvířecího snění" všimla porota v Městské knihovně Slavoj a vybrala nás do krajského kola soutěže.
Spolu se třídou 5.A se literární soutěže zúčastnily i sestry Erbenovy - Aneta a Sára.  Mladší Anetka psala o tom, jaké by to bylo proměnit se v koalu a Sára se zamýšlela nad životem mouchy a využitím jejích vlastností pro všední život. Obě postupují se svými pracemi do kraje také.
Tato soutěž má kromě literární oblasti i oblast výtvarnou. Děti zde měly ztvárnit libovolnou technikou známou bajku. Aneta Erbenová asi miluje zvířátka, protože si ani toto téma nenechala utéct. S obrázkem k bajce ,,O polní a městské myši" zabodovala a získala ve své kategorii čestné uznání.

Nejúspěšnější zástupci krajů pak budou pasováni v Praze na rytíře Řádu krásného slova.  Bylo by hezké toto ocenění získat, ale my jsme tak trochu vyhráli už nyní - dokázali jsme si, že naše práce může někoho zaujmout a potěšit.

A závěrem pár snů na ukázku:

Kdybych byl krtkem, líbilo by se mi kopat v zemi tunely. Kdyby na mě do podzemí zavolala mamka, ať si uklidím pokoj, vymluvil bych se, že ji v té hloubce neslyším a nepořádek ve tmě nevidím. (DAN)

Být hadem je super věc! Můžu se pohybovat, i když ležím. Můžu tě kousnout, kdy se mi chce. Kdybys mě naštval, tak mám jed, a pak sanitka jede hned! (VOJTA)

Chtěla bych být delfínem, abych se mohla ukazovat lodím, skákat, když zapadá slunce, hrát si s kamarády se zatoulaným balónem, plavat s rodinou na daleké výlety. (VIKTORKA)

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko