Logické hry v Národním technickém muzeu v Praze

Mgr. Radka Mazáková, Mgr. Zdeněk Balek
Je pátek 15. února a děti z kroužku logických her míří místo do školy na vlakové nádraží. Těší se na Národní technické muzeum v Praze. Po příjezdu míříme nejprve do laboratoří. Zde se pod odborným vedením věnujeme výzkumu obsahu vitamínu C v potravinách. Na chvíli se z nás stávají malí chemici.
K prvnímu zkoumání využíváme vodu, škrob a betadin. Zaměřujeme se na obsah vitamínu C v citronu, mandarince, tzv. citronce a Capri džusu. Nepřekvapuje nás, že nejvíce ho nalezneme v čerstvém ovoci. Naopak minimum ho obsahuje citronka.
Druhé zjišťování provádíme jen na čerstvém ovoci a zelenině (jablko, kedlubna, paprika, ředkvička). Jediné, co potřebujeme, je lakmusový papírek. Tentokrát je jednoznačným vítězem paprika.
Po badatelské činnosti přichází na řadu prohlížení muzejních exponátů. Procházíme postupně jednotlivá oddělení. Nejvíce děti zajímají předměty, které souvisí s astrologií, domácími spotřebiči.  Třešničkou na dortu pro všechny byly vystavené dopravní prostředky. Protože z každého výletu si kromě zážitků "musíme" přivézt i nějaký upomínkový předmět, nechyběla ani návštěva místního obchodu se suvenýry.
Odcházíme z muzea a výjimečně hřejivé únorové počasí vybízí ke změně plánů. Cesta na vlakové nádraží neproběhne MHD, ale pěšky. Většina z nás poprvé objevuje krásy Pařížské ulice a dívky už si vybírají dárky k příštím Vánocům. Prohlížíme si i Staroměstské náměstí. Na nádraží přicházíme právě včas a vyrážíme domů.
Cesta byla dlouhá a náročná, ale nové zážitky stály za to.
Foto zde.