Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Kouzla se sklem na 1. stupni

Řemeslo v dnešním moderním světě techniky pomalu ustupuje a začíná se z povědomí dětí vytrácet. A nemůžeme se divit. S botami nenavštěvujeme ševce, starý hrnec neschováváme pro hrnčíře a kominíka voláme většinou až na poslední chvíli. Přesto jsme měli možnost jedno řemeslo poznat, a to díky výukovému programu o skle, který si pro děti z 1. stupně připravily dvě absolventky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. V úvodní části se žáci seznámili s tím, jak vůbec sklo vzniká. Na interaktivní tabuli sledovali zajímavou prezentaci, ve které se střídaly odborné pojmy jako sklářský písek a jeho přísady (potaš, soda, borax ...), kmen, sklářská píšťala nebo vanová pec. Přestože bývá v okolí pecí i teplota 1 450 °C, měly děti možnost pozorovat výrobu skleněné figurky přímo ve třídě. U kahanu takové horko nebylo. I tak sebou první řada při jeho zažehnutí mírně cukla. Naše sklářská průvodkyně byla u kahanu přesná a jistá a my jsme mohli sledovat, jak se rodí skleněná figurka. Postupným zahříváním skleněné tyčinky, jejím tvarováním a zastřiháváním se pod šikovnýma rukama sklářky objevila různá zvířátka. Aby se figurka úplně povedla, musela se ještě chvíli chladit ve skelné vatě. Děti si odnesly kromě neobvyklého zážitku i svoji vlastní figurku jako malý dárek.

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii.

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko