Hrajeme si s češtinou

Uzavření škol bylo velkým překvapením pro všechny: rodiče, učitele i žáky. Za více jak dva měsíce jsme si na tento zvláštní způsob výuky zvykli. Všichni jsme se museli naučit spoustu nových věcí. Je prima, že jsme si nezapomněli hrát a někteří žáci 8. ročníku  se pustili do netradičních úkolů ze slohu. Zde jsou nejzdařilejší práce:

Co je tautogram ?
  • veršový útvar, ve kterém všechny verše začínají stejným písmenem
Kobyla
Koncem května kopytem kobyla krásnou Kamilu kopla.
Karel koukal, kam kobyla Kamilu kopla.
Kobyla kopla Kamilu ke koleni.
Kamila křičí, kam Karel kvapem kluše.
Klusal ke květinářce, kvůli kobyle, koupit kytku.
Koupil krásné Kamile karmínovou kytku kalichového květu.
Kamila kouká, kobyla květ koštuje..
Kvůli kobyle Kamila Karlovi karbanátek kupuje.

Co je kaligram?
  • báseň psaná nebo upravená do obrazce, který naznačuje její obsah

(Definice převzaty z: https://www.infoz.cz/kaligram/     a  https://www.infoz.cz/tautogram/

A co příběh podle abecedy?
A představte si, co se nestalo! Byla letní sobota. Celý den neúprosně svítilo slunce. Děda nadával, že mu je horko. Eskymáci, ti se mají, není jim teplo. Furt se zas klepou zimou, to také není výhra. Gumový bazén si pořídím! Chladněji mi bude v něm. I když voda musí mít aspoň 20 stupňů. Jenom aby mi ho pes nerozškrábal! Kalašnikov na něj vytáhnu! Levný guláš si z něj udělám. Maggi do něj dám. No, to bych právě neudělal. Oba dobře víme, že ho mám rád. Protože se však o bazén bojím, zavřu ho do klece. Quislingem nechci být, zradit bych ho nedokázal. Rád mám svého psa natolik, že půjde do bazénu se mnou. Sajdkárou ho všude s sebou vozím. Tabák se mnou kouří. U mě doma mu to může kdekdo závidět. Vyhlédl jsem si ho v útulku. Walkman, za ten jsem ho vyměnil. Xanthan jsem ho poté pojmenoval. Zkrátka a dobře: mám ho rád, bazén si nekoupím, vedro snad přežiju!
(Navíc velká pochvala za mezipředmětové vztahy.)

A tak tedy poslouchejte. Bylo to v pátek odpoledne. Cestou do obchodu jsem narazila na osamělé štěňátko. Doprava, poté doleva, bylo to už jen kousíček, když se mi objevilo u nohou. „Ehm, co tu děláš tak samo?“ zeptala jsem se ho. Fňukalo a udělalo na mě takové typické psí oči, pohladila jsem a koukla se na známku, co měl na obojku. Gilbert? Hezké jméno, ale odkud jsi, Gilberte? Chytila jsem ho a ještě jednou si prohlédla tu známku. I když místo bydliště nebylo moc čitelné, snažila jsem se to nějak vyluštit. Jiráskova ulice 143, nebo možná 148, nevím. Kudy se tam ale dostanu, Gilberte, nevíš? Logicky to nemůže být daleko, přeci jen je to ještě štěně. Musí to být kousek. Několikrát jsem se zeptala kolemjdoucích a za chvilku jsem stála před tím domem. Opatrně jsem zaklepala. Po chviličce přišla otevřít postarší paní. Radostně se usmála a mile poděkovala, říkala, že se bála, že ho už nenajde. vděkem si převzala Gilberta a pozvala mě na večeři.
(Chválím za použití přímé řeči pro oživení vypravování.)

A na závěr jeden oříšek. Čím je tento text zvláštní?

Spálený křížek byl černý až hrůza. Drobný déšť ho chladil. Žhář byl černoch a čin si vyčítal. Hlas ze shora neříkal ani muk.  Kavka pustila tučný bobek a drobný prohřešek byl zapomenut.

Řešení: Text skrývá jména českých zpěváků: Spálený křížek byl černýhrůza. Drobný déšť ho chladil. Žhář byl černoch a čin si vyčítal. Hlas ze shora neříkal ani muk Kavka pustila tučný bobek a drobný prohřešek byl zapomenut.

Autory textů jsou: Zdeněk Blažek, Anna Hainová, Tereza Růžičková