Hliník zaplatí školné jednomu žákovi

Autorka: Vlasta Mertlíková

Hliník se ale odstěhoval do Humpolce! Samozřejmě, že se nejedná o slavného Hliníka z filmu "Marečku, podejte mi pero!".  Tentokrát jde o hliník s malým písmenem na začátku slova.
Jak jste se mohli dočíst v předchozích článcích naše škola již druhým rokem spolupracuje s Klubem přátel Tengenenge, který se stará o vzdělávání dětí ze sochařské komunity v Zimbabwe. (Sochy z Tengenenge si můžete mimo jiné prohlédnout  i ve zdejší ZOO.) Žáci a pracovníci naší školy již vyráběli pro Klub tašky a panenky, na léto chystáme další panenky a květníky, sbíráme obuv, aby africké děti nemusely chodit několik kilometrů do školy bosy.
V zimě jsme začali sbírat hliníkové plechovky a obaly. A právě tento hliník zaplatí školné 1 dítěti z Tengenege. V Zimbabwe se totiž platí školné, stejně jako povinné státní zkoušky v jednotlivých ročnících. Školáci musí hradit také uniformu, učebnice, sešity a další pomůcky. Roční náklady na školní rok tak v nejbližší Primary Tengenenge School dosahují  výše okolo 100 amerických dolarů (jsou zde však pouze třídy 1. stupně), ve vzdálenější Horse Shoe School  částka šplhá až na 250 USD. Náklady na střední školu a univerzitu jsou výrazně vyšší. Za hliník jsme získali 1400 Kč, které hned putovaly na účet Klubu. O tom, že pomoc oceňuje, svědčí osobní poděkování jeho předsedkyně:
Klub přátel Tengenenge děkuje žákům a pracovníkům ZŠ Strž za vynikající nápad, jak podpořit školní docházku dětí v Tengenenge. Částka 1400,-, kterou jsme obdrželi na účet Klubu za sběr hliníku, poslouží jako školné pro jednoho konkrétního žáka z Primary Tengenenge School.
Marie Imbrová
předsedkyně Klubu přátel Tengenenge, z.s.

Protože se akce povedla, rozhodli jsme se ve sběru hliníku pokračovat i příští školní rok.
DĚKUJEME všem, kdo se podíleli na výrobě předmětů pro Klub, sběračům hliníku a dárcům obuvi.
JE HEZKÉ POMÁHAT.