Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Exkurze do muzea Merkuru a Muzea papírových modelů

Autoři: Mgr. Zdeněk Balek, Mgr. Gabriela Sacherová, Mgr. Radka Mazáková, Ing. Jiří Kotmel
V loňském školním roce dostali žáci naší školy poprvé příležitost navštěvovat kroužek logických her. V rámci něho jsme uskutečnili i dvě exkurze (pro připomenutí Vídeň a „Hrajme si i hlavou“), a protože z nich byly děti nadšené, rozhodli jsme se v exkurzích pro zvídavé žáky pokračovat. Prvním naším cílem bylo muzeum Merkuru a Muzeum papírových modelů v Polici n. Metují. Stavebnice i lepení modelů pomáhá dětem rozvíjet dovednosti, zručnost, kreativitu a důvtip.
V muzeu Merkuru si žáci prohlédli různé sady a výtvory ze stavebnice Merkur, které spatřily světlo světa. Nejhodnotnějším výtvorem je beze sporu „Ocelové město“, na kterém autor pracoval 16 let, než ho sestavil do dnešní podoby. Mezi vystavenými díly nechyběly ani vláčky, které se stále prodávají.
Někteří z žáků si v tomto muzeu poprvé vyzkoušeli práci s Merkurem. Svoje kapesné pak mohli utratit v obchodě a zakoupit si tak vlastní stavebnici Merkur.
V sousedním Muzeu papírových modelů jsme byli překvapeni, jaké modely se vyrábějí. Kdo se zaposlouchal do vyprávění našeho „průvodce“ – zarytého modeláře z papíru – mohl se dozvědět i jaké techniky se používají pro vyznačení detailů na papíře, jaké lepidlo je vhodné pro sestavení modelu, kolik času modelář u lepení stráví apod. K vidění zde byly stavby, dopravní prostředky – mnohdy dotažené do velkých detailů, bojová technika i modely z oblasti sci-fi. Na závěr prohlídky si žáci prvního stupně sami vystřihli a slepili vlastní model.
Obě výstavy se nám tolik líbily, že jsme se z této exkurze vrátili o hodinu později, než jsme předpokládali.
Další exkurzí s kroužkem logických her bude v prosinci návštěva IQ Landie v Liberci.
Fotogalerie z této exkurze.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko