Dopravní výchova ve 4.A

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Do výuky se pravidelně každý rok zařazuje ve 4. ročníku i dopravní výchova. Konkrétně se zde žáci připravují na samostatnou jízdu na kole. Tento program organizuje DDM Jednička a třída 4.A se ho v pátek 24. září zúčastnila.
Celá lekce byla rozdělená do dvou částí. V té první, teoretické, se děti seznámily se základními informacemi o mladém cyklistovi a s některými dopravními značkami i situacemi, které jsou součástí bezpečné jízdy. Poté jsme se přesunuli na nedaleké dopravní hřiště na část praktickou. S vlastními cyklistickými helmami a vypůjčenými koly. Nejdříve si žáci pěšky prošli cvičné ,,silnice“ včetně odbočovacích pruhů a připomněli si, co dělat na stopce nebo při objíždění překážky. Pak už se všichni rozjeli. První jízdy byly značně chaotické a nekoordinované, leckterý policista by se asi chytal za hlavu. Po chvilce si většina cyklistů uvědomila, kde se stala chyba a jízda se začala podobat té v souladu s dopravními pravidly.
Snad získané vědomosti a dovednosti čtvrťáci nezapomenou. V zimě je čeká další blok teoretické výuky a na jaře už Průkaz cyklisty.