Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Co se děje v Žirči

Autor: Mgr. Olga Hylmarová

Není to tak dlouho, co jsme se těšili na školu v přírodě a prázdniny. Všechno má však svůj řád, a tak už školáci dva měsíce pracují ve škole.
V letošním školním roce máme ve školičce devatenáct žáků. Pět žáků ve druhé třídě, osm ve třetím a šest ve čtvrtém ročníku. První třída nebyla otevřena.
To, že se snažíme pracovat s dětmi přímo v terénu a nejen ve školních lavicích, je již tradicí. Podzimní putování za zvířátky se nám moc líbilo, a také jsme se mnohé dozvěděli. U Blažků jsme obdivovali voliéry s exotickým ptactvem a vyprávění pana Blažka nám otevřelo nový svět informací. Na mléčné farmě v Choustníkově Hradišti jsme sledovali těžkou práci zaměstnanců a obdivovali skvělou techniku, která alespoň trochu usnadňuje tuto práci. Ale kráva se musí podojit a nakrmit v sobotu, neděli i ve svátek. Ovšem mazlení s malými telátky nebralo konce. Dokonce jsme měli to štěstí, že se za naší návštěvy jedno telátko narodilo. Dostat žáčky zpátky do školy nebylo vůbec snadné. Jen vidina opékaných špekáčků a vyhládlých žaludků nás přesvědčila k návratu. No, a jaké putování za zvířátky bez naší ZOO ve Dvoře Králové? I tam jsme si našli samozřejmě cestu.
Naše škola v Žirči slaví teď v listopadu krásné 120. výročí založení. V říjnu se uskutečnila výstava, která byla součástí oslav. Naši žáci připravili pásmo písní. Vesele přivítali všechny návštěvníky, kteří se přišli podívat a většinou zavzpomínat na dávná školní léta. Prohlédli si také prostory školy a její zařízení. Mnozí porovnávali, jak byla zařízená škola kdysi, a jak je dnes. Všichni se shodli na tom, že je skvělé, že tato vesnická škola nebyla zrušena a vyučuje se v ní dál.
A co ještě dodat. V rámci školní družiny bude celý rok probíhat projekt „ Jak to chodí v cirkuse“ a budoucí školáci z mateřské školy začali chodit na předškolní dílnu s názvem „ Zvonění s předškoláky“. Do konce kalendářního roku plánujeme dvě setkání s hasiči a vánoční strom a jeho rozsvícení se určitě neobejde bez našich koled, písní a recitace.
Máme před sebou celý školní rok práce. Ale jak se říká: „ S chutí do toho a půl je hotovo.“

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko