České tradice v Žirči

Autor: Mgr. Olga Hylmarová

Období od Tří králů do Popeleční středy je nejrozpustilejším časem roku. Pak se „ maso pustí“ a následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Masopustem či fašankem byl tedy zakončen určitý roční cyklus.

Fašanek, fašanek,                           Já nemám kožucha,
velká noc bude,                              zimů sa trasu,
kdo nemá kožucha,                       dajte mně slaniny,
zima mu bude.                              něch sa napasu!

Žirečské děti se na masopustní průvod v maskách každoročně těší. I letos procházely spolu s žáčky mateřské školy vesnicí za zpěvu písní a halekaček. V místní prodejně dostaly výborné koblížky a v Domově sv. Josefa potěšily klienty zpěvem a tanci. Moc jsme si to všichni užili.
Čas však nezadržitelně utíká jako voda a jaro je tady. K němu se váže další starý zvyk - „ vynášení Smrti (krajově též Moreny, Mařeny nebo Mořeny)“. Ten symbolizuje vyhánění zimy. S žáky jsme vyrobili figuru ze slámy a hadrů, namalovali jí obličej a na krk dali korále z vyfouknutých (nebarvených) vajíček. Spolu s dětmi z mateřské školy jsme ji slavnostně zapálili a hodili do Labe. Všichni jsme s napětím očekávali, zda odplave, nebo se bude vracet. Proud ji hned vzal, jen taktak jsme jí stačili zamávat a už byla pryč. Mělo by tedy začít opravdové jaro. No, uvidíme. Naše školička je již na jaro připravená. Žáci spolu s pí. Blažkovou vyzdobili krásnými výrobky s jarní tematikou její vstup.
Minulý týden jsme se byli již podruhé podívat v místní kovářské dílně. V současné době zde vyrábějí bedny pro pět nosorožců, kteří budou transportováni do Afriky. Dozvěděli jsme se mnoho o výrobě, a protože zde byl v opravě vůz, který vozí turisty v ZOO po safari, děti si v něm poseděly a představovaly si Afriku a nebezpečná zvířata. Bylo to moc zajímavé a pěkné dopoledne.
A ještě jedna novinka. Jeden šikovný tatínek nám ze dřeva vyrobil krásný hmyzí domeček. Děti se už moc těší, jak budou pozorovat hmyz, který se nám tam zabydlí. Všichni za tuto krásnou přírodovědnou pomůcku moc děkujeme.