Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí

Bambini litera a 5.A

Autor: Mgr. Jana Hronešová

Vyprávění a četba pohádek už nejsou mezi dětmi tak oblíbené jako dříve. Kde jsou ty časy, kdy si malí čtenáři zalezli s knihou pod peřinu a nezhasli, dokud princ nepřemohl draka. Třída 5.A se ale do světa nadpřirozených příběhů podívala, a to prostřednictvím soutěže Bambini litera 2018. Letos probíhal její třetí ročník a byl určený pro žáky 1. stupně základních škol, které baví psát. Ale nejenom pro ně. Jako jedna z mála soutěží totiž ve svých pravidlech vybízí ke společné spolupráci s dětmi i rodiče, prarodiče a učitele. Přímo tak podporuje návrat k rodinným chvilkám plných pohody, povídání a úzkého kontaktu s bližními. Tématem pohádek se stalo PŘÁTELSTVÍ a je jedno, jestli mezi lidmi, zvířaty nebo hračkami. Do soutěže zaslala naše škola tři příspěvky. Aneta Erbenová, žákyně 3.B, popsala kamarádství  hrošíka Cvalíka a žirafy Kebulky, dvou obyvatel horké Afriky. Nela Ježková z 5.A v příběhu Tajemství obrazu ukázala sílu přátelství mezi trpaslíkem Kubou a myšákem Hugem. Děti si své pohádky napsaly a paní učitelka nic? Zkusila tedy sestavit krátký začátek a čekala. Naštěstí se několik žáků rozhodlo, že pohádku bez konce opravdu poslat do soutěže nemohou. Tomáš, Dan, Denisa a Nela se střídavě doplňovali, a tak vznikla poslední pohádka s názvem Jak se z levé ponožky stala pravá kamarádka. A právě ona u poroty zabodovala!  Její členové neměli vůbec jednoduchou práci. Sešlo se téměř 600 příspěvků. Z nich vybrali 70 a potom zúžili výběr na pouhých 20. A tato vítězná dvacítka se dočká knižní podoby. Žáci tak dostanou knihu, na které se podíleli i oni. Slavnostní setkání autorů a autogramiáda malých spisovatelů proběhne poslední prázdninovou neděli v Praze. Výtěžek z prodaných knížek poputuje pravděpodobně stejně jako vloni na dobročinné účely.
Pokud si budete chtít přečíst vítěznou pohádku o dvou rozhádaných ponožkách (a nejen ji), budete mít určitě možnost. Tato knížka se jistě stane součástí školní knihovny.

Dvůr Králové nad Labem Královehradecký kraj Evropský sociální fond v ČR | Investice do rozvoje vzdělávání NAEP Kralovedvorsko