3.A se učí pomoci

Učení má vždy přednost. Co dělat, když jsou přece jen některé projekty, výstavy, besedy tak zajímavé? Je to jednoduché. Prostě jim občas neodoláme a zúčastníme se jich.

V letošním školním roce navazujeme na projekt z let minulých, tentokrát pod názvem ,,Umíme pomoci". Jsme starší, důležitá telefonní čísla ovládáme, poznali jsme práci policie, hasičů i záchranářů. A tak jsme si položili otázku, zda můžeme pomoci i my.

Částečnou odpověď nám dala paní Jana Raizerová, členka týmu záchranářů, který zasahuje v Jaroměři a okolí. Nejdříve s dětmi zopakovala znalosti z minulých setkání, a pak stočila hovor na činnost záchranářů. Děti věděly, že sanitu mohou přivolat k úrazu nebo k dopravní nehodě, ale také k náhle nemocné babičce domů. Uvědomily si, jak nebezpečné může být zneužití tísňové linky. Zkoušely také, jak zjistit, že životně důležité orgány člověka pracují. Probíraly spolužáka (naštěstí jen jako) z bezvědomí. Dokonce se seznámily i se stabilizovanou polohou. Všechno zvládly výborně. Přesto jim na závěr profesionální záchranářka kladla na srdce, aby při pomoci druhému dbaly vždy nejdříve na své bezpečí.

Těšíme se na další setkání a doufáme, že si zatím budeme pomáhat jen s domácím úkolem nebo s těžkou aktovkou.

Autor: Mgr. Jana Hronešová