17. LISTOPAD není pro 1. stupeň pouhé datum

Státní svátek neznamená jen to, že zůstaneme doma. Měli bychom si uvědomit, čím je tento den významný a proč si ho i po tolika letech připomínáme.
Je těžké vysvětlit někomu událost, kterou vůbec nezažil. Přesto jsme se pokusili žákům z 1. stupně vhodným způsobem alespoň trochu přiblížit, proč se před třiceti lety v naší republice i v jiných zemích začaly "přepisovat dějiny". Děti se dozvěděly skutečnosti, jež byly dříve lidem odepřeny - volné cestování, studium, přístup k určité literatuře, hudbě a plno dalších věcí. Nejvíce se asi divily, když zjistily, že nikdo nemohl říci nahlas, co si myslí. V dnešní době plné upřímných a spontánních výroků je to pro mladou generaci až nepředstavitelné. Každá třída využila dostupné zdroje, ať už dokumentární film, místní tisk či obrázky z nástěnného kalendáře. Aby si děti náladu listopadových dní prožily na vlastní kůži, navštívili jsme v kině film Fany a pes. Díky animovaným postavám holčičky Fany, pejska Sputnika, ale i soudružky učitelky a tajného policisty snad žáci alespoň trochu pochopili význam tzv. Sametové revoluce pro budoucnost lidí.
A třeba za rok, 17. listopadu, sami řeknou doma: ,,Mami, já vím, proč dneska nejdu do školy."
                                                                                                                                    tř. učitelky 1. stupně