Turistický kurz

Autor: Mgr. Gabriela Geislerová

V pondělí 16. října se šesťáci ZŠ Strž vydali již tradičně na turistický kurz na Medvědí boudu do Špindlerova Mlýna. Konec října nám přinesl babí léto a počasí se tentokrát opravdu vydařilo. Sluníčko nás provázelo na všech plánovaných trasách, v údolí i na hřebenech našich nejvyšších hor. Společně jsme ušli desítky kilometrů. Na svých toulkách jsme viděli pramen Labe, Labskou boudu, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší i nádherný Labský důl s jeho vodopády. Cesta po hřebenech nás zavedla od Špindlerovky přes Dívčí a Mužské kameny až na Sněžné jámy, kde jsme si užívali krásné výhledy na polskou stranu a obdivovali činnost ledovce, který tu zanechal nesmazatelné stopy. Ve čtvrtek jsme vyrazili více prozkoumat Labský důl. Posilněni borůvkovými knedlíky jsme trasu dlouhou 11 km ušli v pohodě. Přes Dívčí lávky a Davidovy boudy jsme se vrátili zpět na chatu. Páteční odpoledně jsme si stihli sbalit věci a uklidit pokoje. Rozloučili jsme se s Medvědí boudou a autobus nás zavezl do Jilemnice, kde byla připravená prohlídka zdejšího muzea. Měli jsme možnost dozvědět se o historii lyžování u nás, připomněli jsme si nezapomenutelný příběh Hanče a Vrbaty a obdivovali jsme 120 let starý ručně vyřezávaný betlém pana Metelky. Nakonec jsme ještě stihli koupit dárečky domů a vydali jsme se směrem do Dvora, kde už čekali nedočkaví rodiče.
Turistický kurz však nebyl pouze o fyzické aktivitě a poznávání krás Krkonoš, ale pro děti také velkou lekcí vzájemné tolerance a porozumění. Mnozí měli možnost upevnit svá kamarádství, poznat lépe své spolužáky, ale i vlastní možnosti a chování v náročných situacích. Děti se mimo jiné dozvěděly také o zásadách horské turistiky, orientaci v mapách i v terénu. Věříme, že si všichni odvezli domů kromě několika puchýřů především báječné zážitky a krásné vzpomínky.

Foto zde.