Na exkurzi u záchranářů

Autor: Jana Hronešová

Součástí školní výuky 2.A a 7.A je práce na projektech. Ten loňský nesl název "Už se nebojíme!" a letošní ,,Dobrý sluha, ale špatný pán!". Máme štěstí, že oba jsou projekty smysluplnými a přínosnými. Přibližujeme v něm dětem chování v krizových situacích a upozorňujeme na důležitost jednotlivých složek IZS. Loni jsme měli možnost poznat práci policie, záchranné služby i leteckých záchranářů. Letos padla volba, jak již název napovídá,  na hasiče. Po několika schůzkách ve škole nás pozvali na prohlídku stanice v Trutnově. Ve čtvrtek 28. května se už od rána zdál být den smutný a šedivý, ale v autobuse vládlo mezi 2.A a 7.A nadšení. A to, jak se později ukázalo, i předčilo naše očekávání. Na místě se nás ujali průvodci, kteří si děti rozdělili do dvou skupin. Hned v úvodu připomněli význam hasičského sboru a provedli nás zázemím celé budovy. A na co asi zvědaví návštěvníci dlouho nezapomenou? Jak komicky a neohrabaně působí ochranný protichemický oblek. Jak silný tlak má stříkající hadice. Jak vysoko může vylézt bez jištění požárník po vysunutém žebříku. Jak se dá auto rozstříhat na hromádku plechu. Jak ... A mohli bychom jmenovat dál. Loučili jsme se neradi, ale čekala nás ještě Horská služba v Peci p. Sn. Její sídlo nebylo tak rozsáhlé, ale zaujetí pro práci ,,chlapíků z hor" zůstalo stejné. Žáci si prohlédli čtyřkolku, skútr i s ,,vanou" pro zraněného, mačky, cepíny, lavinové sondy i vyhledávací přístroje (tzv. ,,pípáky"). A co nás překvapilo tady? Kdo nebydlí v Peci a není mužského rodu, tak má smůlu a k horské prostě nemůže. U obou hostitelů jsme se cítili příjemně. Hasič a horský průvodce. Oheň a led. A přesto je spojuje jedno - obětavost a pomoc nám všem. Za to jim patří velký dík. Byl to pěkný den!

Fotografie z exkurze najdete ve fotogalerii.