Exkurze páťáků a čtvrťáků za leteckými záchranáři

Autoři: Mgr. Radka Mazáková, Bc. Gabriela Sacherová

….začala dramaticky. Venku se ženili čerti, počasí bylo přímo aprílové. Jedna žákyně zaspala a řidič autobusu na nás zapomněl. Dokonce padly i názory, zda bychom neměli raději den strávit ve škole. Ještěže žijeme v době mobilních telefonů. Povedlo se správně nasměrovat opozdilce a dorazil i autobus. Když už jsme všichni seděli na svých místech, zjistil pan řidič, že má spadlý klínový řemen. Naštěstí si se závadou rychle poradil a my mohli s téměř hodinovým zpožděním vyrazit. Cesta již proběhla bez dalších komplikací. Na základně letecké záchranné služby nás přivítal její tiskový mluvčí pan Novák. Spolu se svým kolegou záchranářem nás provedli po areálu záchranky, ukázali nám vybavení vrtulníku i sanitek. Seznámili nás s fungováním záchranného  systému i jak reagovat v případě nehody. Děti velmi zaujaly figuríny, na kterých si mohly vyzkoušet poskytování první pomoci (včetně masáže srdce). Pro mnohé bylo překvapením, že při masáži mohou použít rytmus všemi známé písně Skákal pes. Během celé exkurze oba záchranáři odpovídali na všetečné dotazy našich žáčků. Po exkurzi jsme se všichni těšili na společné cvičení hasičů a záchranářů, které bylo naplánováno na den naší návštěvy. Bohužel počasí nám nepřálo, a tak cvičení muselo být odloženo. I přesto se nám u záchranky líbilo, odvezli jsme si nové poznatky i zážitky.