Exkurze „Hořické trubičky“

Autoři: Mgr. Eva Kukalová, Mgr. Zdeněk Balek
Většina z nás dobře ví, jak vypadá a chutná Hořická trubička. Kde se všude vyrábí, to už ví jen málokdo. A protože naše děti zajímalo, jak se vyrábí, vyrazili jsme do Miletína, abychom navštívili zdejší výrobnu. Ta je dodává do různých prodejen pod názvem Pravé hořické trubičky.
Přivítal nás pan majitel, který nás seznámil s historií výroby této pochutiny a nechal nás nahlédnout do výrobního procesu. Poté polechtal naše chuťové pohárky všemi produkty, které firma vyrábí. Jen stěží jsme dokázali uvěřit, že kromě hořických trubiček zde vznikají „zobací“ směsi, které mnohonásobně převyšují kvalitu běžně dodávaných cereálních směsí.
Děti si kromě poznání o Hořických trubičkách odnesly velké množství zásob a také nové zkušenosti v podobě zatočení svého vlastního výrobku. S tou se někteří jistě doma pochlubili. Jiní ji smlsli, ještě než jsme stačili vyrazit na zpáteční cestu. Tu jsme přizpůsobili rovnováze mezi získanými kaloriemi a vydanou energií. Proto částečně vedla přirozenou lidskou dopravou už z dob pravěku – chůzí, a částečně autobusem.
Dětem se exkurze líbila a už se těší na dalších akce, které jim umožní seznámit se s dalšími českými tradicemi.
Fotogalerie zde.